- Miért az ÁNTK?
- Alapképzések
- Osztatlan képzés
- Mesterképzések
- felvételi követelmények
-
Jelentkezés módja,
határidők - Elérhetőségek
Miért az ÁNTK?
Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) a hazai és nemzetközi közigazgatási szakemberek képzésének bázisintézménye, amely 2019-ben kezdte meg működését az Államtudományi és Közigazgatási, valamint a Nemzetközi és Európai Tanulmányok Karok összevonásával. Az egyesített kar kiemelt feladata, hogy egységes szemlélet alapján biztosítsa a szakmai utánpótlást a kormányzati és közigazgatási szervek számára, továbbá a külképviseleteken, illetve a hazai közigazgatás külügyi és európai integrációs érintettségű területein. A munkáltatók igényeinek megfelelően kialakított, gyakorlat- és problémaorientált elemekből álló képzési programjai mind a hazai közigazgatás, mind a nemzetközi és európai uniós intézmények nemzetközi feladatainak ellátásához szükséges ismeretekkel és készségekkel felruházzák a hallgatókat.
Az egyedülálló, magyar és angol nyelvű képzési kínálat, a külföldi ösztöndíj-lehetőségek, gyakorlatorientált képzés és gyakornoki programok versenyképes tudást nyújtanak a végzettek számára.
Az ÁNTK Budapest egyik legújabb és legmodernebb oktatási campusán, a Ludovika Campuson működik, amelyhez egy 600 férőhelyes, kiválóan felszerelt kollégium tartozik.
Ismerd meg az ÁNTK-t!
A Kar mindennapi életével kapcsolatos híreket keresd az antk.uni-nke.hu oldalon.
Alapképzések
(6 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
A közösség ügyeinek intézése
A szakon alapvetően kormányzati és közigazgatási karrierre készítjük fel hallgatóinkat. Olyan közigazgatás-szervező szakembereket képzünk, akik elhivatottsággal és tudatosan készülnek a közszolgálati tisztviselői életpályára. A végzett hallgatók az állami és önkormányzati szektor valamennyi területén el tudnak helyezkedni. A közigazgatás-szervező alapképzés a közigazgatási feladatkörök túlnyomó többségére képesítést ad.
A hallgatók képzésük során elsősorban közigazgatási folyamatok szervezésére, fejlesztésére, hatósági jogalkalmazásra, valamint az alapvető államháztartási feladatokban való részvételre kapnak teljes körű felkészítést. Olyan elméleti, tudományos alapozó (például államelméleti, államtudományi, alkotmányjogi, államszervezeti) ismereteket szereznek, amelyek lehetővé teszik, hogy tanulmányaikat az NKE mesterképzésein folytathassák.
Főbb tantárgyak: Magyar alkotmány- és közigazgatás-történet; Alkotmányjog; Közigazgatási jog; A közigazgatás alapintézménye; Munkajog; Közigazgatási vezetés- és szervezés; Változásmenedzsment; Az állam szervezete; Helyi önkormányzatok; Az e-közszolgálat elmélete; Közigazgatási Informatikai Rendszerek; Európa-tanulmányok és az EU közjogi alapjai; Pénzügyi jog és közpénzügyek.
A képzés során a hallgatók a következő szakirányokon szerezhetnek oklevelet:
Általános igazgatási szakirány, amelynek célja, hogy szerteágazó ismereteket adjon a közigazgatás meghatározó területeiről.
Főbb tantárgyak: E-közszolgálat elmélete, Alapjogok a közszolgálatban, Közszolgálati stratégiai emberierőforrás-menedzsment, Közigazgatási jogérvényesítési és jogvédelmi ismeretek.
Nemzetközi közigazgatási szakirány, amelynek célja, hogy emelt szintű nemzetközi és európai tudásanyagot adjon át, amellyel a tisztviselő a kormányzati karrierje során magas szinten tudja a feladatát ellátni.
Főbb tantárgyak: Az EU jogrendszere, A magyar külügyi igazgatás és diplomáciai kapcsolatok joga, Európai kormányzati és közigazgatási rendszerek.
Adóigazgatási szakirány, amely professzionális adószakértői karrierre készít fel.
Főbb tantárgyak: Az adóigazgatás és adóeljárás alapjai, Nemzetközi adójog és uniós vámjog, Adózás és integritás, Felszámolási és végrehajtási ismeretek.
(6 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
A nemzetközi kapcsolatok szolgálatában
Az itt tanulók olyan ismereteket sajátíthatnak el, amelyekkel alkalmassá válnak a közszolgálati intézményrendszer nemzetközi kapcsolataiban, különösen az Európai Unió és az európai országok igazgatási szerveivel való együttműködésben nemzetközi ügyintézői, szervezői és kapcsolattartói, a nemzetközi szervezetekben pedig menedzseri feladatok hatékony ellátására.
A képzés új létszámkerettel, megújult oktatásmódszertannal, valamint egy gyakorlat és élményorientált képzési programmal várja a jelentkezőket. A képzés során kiemelten fontos az egyéni mentorálás, a pályasegítés, valamint a gyakorlati munkavégzéssel kapcsolatos ismeretek átadása.
A szakon végzett hallgatók tanulmányaikat folytathatják az ÁNTK mesterképzési szakjain, többek között a nemzetközi közszolgálati kapcsolatok mesterképzési szakon, vagy elhelyezkedhetnek az ágazati minisztériumok és háttérintézményeik nemzetközi kapcsolattartással és tervezéssel foglalkozó szervezeti egységeinél.
Főbb tantárgyak: Nemzetközi kapcsolatok elmélete; Diplomáciatörténet; Nemzetközi jog; Mikro- és makroökonómia; Integrációtörténet és európai uniós intézmények; Szakdiplomáciák; Nemzetközi rendészeti és katonai együttműködések.
The gateway to your career in International Public Service Management
(6 féléves nappali munkarendű képzés)
A 2021-ben indult angol nyelvű nemzetközi igazgatás (International Public Service Management) alapszak célja, hogy nemzetközi szinten is egyedülállóan korszerű, és a végzettek munkaerőpiacon való elhelyezkedését vagy továbbtanulási lehetőségeit magas szinten elősegítő tudást és szakmai orientációt nyújtson.
A korunkat jellemző társadalmi, gazdasági fejlemények, mint az identitás kérdésének felértékelődése, az állami szerepvállalás általános erősödése, a viharos geopolitikai átrendeződés melletti világszintű bizonytalanság erősödése, a globalizáció folyamatának megtorpanásával párhuzamosan erősödő globális fenyegetések prominens politikaformáló erővé válása, illetve a társadalmi, regionális és nemzetállami ellenállóképesség szerepének előretörése új megközelítést kényszerít ki a jövő igazgatási szakembereinek képzésének területén is.
A képzés missziója, hogy olyan szakembereket képezzen ki, akik alkalmasak a közszolgálati intézményrendszer nemzetközi kapcsolataiban, így többek között az Európai Unió és annak tagországai, de más harmadik országok szerveivel való együttműködésben is nemzetközi ügyintézői, szervezői, kapcsolattartói feladatokat hatékonyan ellátni vagy nemzetközi szervezetekben menedzseri feladatokat végezni.
A végzett hallgatók a nemzeti közigazgatás (beleértve a diplomáciai testületet is) nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó munkaköreiben, a nemzetközi szervezetekben, illetve a magánszféra kormányzati vagy nemzetközi kapcsolatokkal kapcsolatos munkaköreiben találhatnak majd állást.
Főbb tantárgyak: Társadalomtudományi alapok; Jogi ismeretek; Nemzetközi jog; Interkulturális tanulmányok; Politikatudomány; Információs technológiák; Információs társadalom; Közmenedzsment; Közpénzügyek; Globális gazdasági tanulmányok; Makrogazdaságtan; EU intézményi, jogi és döntéshozatali ismeretek; Védelmi és biztonsági tanulmányok; Külügyi igazgatás; Történelmi tanulmányok; Tudománytörténet; Közigazgatás-tudományok; Kommunikációs ismeretek.
Osztatlan képzés
(10 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
A professzionális állammenedzsment utánpótlása
Az államtudományi doktori címet adó szak célja az állam és a kormányzás átfogó tudásanyagával ötéves osztatlan képzésben felkészíteni a hallgatókat akár professzionális állami vezetői karrierre is. Az államtudományi osztatlan szakelsősorban államtudománnyal foglalkozik, de jelentős arányban tartalmaz jogtudományi, gazdaságtudományi, politikatudományi ismereteket, rendszerismeretet, infokommunikációs ismeretet, közigazgatástant is. Magas óraszámban biztosítja a gyakorlati felkészítést a hallgatók számára, de az osztatlan képzés megteremti a lehetőséget arra is, hogy a kiemelt témák tudományos elemzésének képességére is szert tegyenek. A tantárgyak elosztásánál kiemelt cél volt, hogy az ismeretek egymásra épüljenek, és a jellemzően egy, másfél éves tárgyakkal kiegyenlített legyen a hallgatókra nehezedő teher. Emellett külön figyelem irányul a vezetői készségek kialakítására, fejlesztésére és a hallgatók pszichológiai felkészítésére.
A szak arra készíti fel végzettjeinket, hogy alapjaiban ismerjék meg, mit jelent az állam nemzeti, európai és nemzetközi keretekben, ugyanakkor ne csak ismerjék, hanem képesek legyenek bármelyik ágazatában tervezési, stratégiai, elemzési, jogi és vezetői feladatok ellátására.
A képzést sikeresen teljesítők az állami működés minden területén és szintjén dolgozhatnak. Átfogó tudásuk az igazgatás bármely területén hasznosítható, ugyanakkor képesek lesznek arra is, hogy a politikai döntéshozók munkáját a legmagasabb szinten segítsék. Ez az egyetlen képzés hazánkban, amely közvetlen képesítést ad vezetői beosztásra az állami tisztviselői rendszerben.
A szakot sikeresen teljesítők okleveles államtudományi mester szakképzettséget és államtudományi doktori címet szereznek.
A szakot másoddiplomás képzésként igazgatásszervező, közigazgatás-szervező és nemzetközi igazgatásszervező, rendészeti, illetve jogi és gazdaságtudományi végzettséggel rendelkezőknek is javasoljuk.
A hallgatók a 8 hetes igazgatási vagy egyéb jogalkalmazási szakmai gyakorlatot a magyar államigazgatásban vagy az Európai Unió intézményeiben teljesíthetik.
Főbb tantárgyak: Államtan, Politikaelmélet, Alkotmánytan, Kormányzástan, Közigazgatástan.
Mesterképzések
(2 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
Okleveles projektszakértők a közszolgálatban
A képzés célja az Európai Unió közvetlen és közvetett forrásainak felhasználásához és nemzetközi projektek sikeres lebonyolításához szükséges emelt szintű – közvetlenül kapcsolódó szakpolitikai és programmenedzsment – tudás átadása a fejlesztési programok, operatív programok és a konkrét beavatkozások – konstrukciók, fejlesztési projektek – előkészítését és lebonyolítását végző szakértői kör számára.
Az uniós programok megvalósításának sikere alapvetően függ az előkészítésben és megvalósításban érintett teljes intézményrendszer munkatársainak szakmai felkészültségétől, valamint a magyar érdekek megfelelő szintű érvényesíthetőségétől az európai uniós intézményekben. Mindezekre való tekintettel a megfelelő létszámú humán erőforrás rendelkezésre állása és tudásszintje kritikus jelentőségű. Jelenleg ma Magyarországon nincs olyan felsőoktatási képzés, amely átfogó, megfelelő és teljes körű tudásanyagot biztosítana a fejlesztéspolitikai intézményrendszerbe belépni kívánó személyek részére. Ebből kifolyólag a rendszerben dolgozó kollégák már a tényleges munkavégzés közben ismerik csak meg az uniós fejlesztéspolitika mechanizmusait, gondolkodásmódját, azaz a rendszert magát.
A célunk olyan uniós fejlesztéspolitikai szakértők képzése, akik már a belépés pillanatában átlátják a rendszer egészét, és az operatív feladatokba való bevonásuk azonnal lehetséges. A végrehajtásban részt vevő, széttagoltan elhelyezkedő szervezeti egységek – amelyek dolgozóinak összlétszáma kb. 3000 főre tehető – akkor képesek igazán hatékony, a kedvezményezettek adminisztrációs terheit csökkentő, valamint a folyamatokat felgyorsító munkavégzésre, ha egységes szakmai felkészültséggel és tudásszinttel rendelkeznek. Az említett körnél jelentősen bővebb azon személyek köre, akik olyan projekteket hajtanak végre, amelyeket EU-forrásból finanszíroznak. Ezen projektek szakszerű és szabályos végrehajtása érdekében ugyancsak kiemelt jelentőségű a megfelelő szaktudás rendelkezésre állása.
Főbb tantárgyak: EU állami támogatási szabályok, Program- és projektmenedzsment, Programpénzügyi menedzsment, Kvalitatív tervezési-elemzési módszerek.
(2 féléves nappali-blended learning munkarendű képzés)
Kibervédelem a nemzetközi térben
A képzés különlegessége, hogy blended learning képzési formában tervezzük, tehát minden hétre vannak végrehajtandó feladatok, de egy félévben csak három hét jelenléti idővel tervezünk a külföldi hallgatók beutazásának megkönnyítése céljából. A képzés a magyar nyelvű kiberbiztonsági mesterszak alapján, de nem a helyett került kialakításra.
A területet megalapozó jogi és informatikai ismeretek elsajátítása után a hallgatók a biztonsági szabványokkal és jogi szabályozásokkal, a kockázatértékeléssel, majd az információbiztonság technikai alapjaival ismerkednek meg. A továbbiakban a kiberbiztonság nemzetközi, katonai és rendészeti területein tesznek szert mélyebb ismeretekre, nem elsősorban európai, hanem nemzetközi fókusszal. A képzésbe neves külföldi előadókat is bevonunk.
Az ICS mesterszakot az informatikai, az államtudományi, rendészeti és katonai mesterszakokon végzetteknek egyaránt ajánljuk. A szakmai angol nyelv ismerete elengedhetetlen.
Főbb tantárgyak: Cybersecurity Strategy and Leadership, Crisis Management and Communications, Human Factors of Cybersecurity, Intelligence in Cyberspace, Security Testing and Forensics
(3 féléves nappali munkarendű angol nyelvű képzés)
In the service of the international community – at home and/or abroad
A mesterképzés a nemzetközi karrierre készülő fiatalokat és a közszolgálatban dolgozókat készíti fel nemzetközi szervezetek és az uniós intézmények, a külügyi, védelmi és rendvédelmi igazgatás, továbbá a közigazgatási szervek nemzetközi feladatainak ellátására.
A képzésre külföldről is jelentős számban érkeznek hallgatók. Az így létrejövő multikulturális környezet kiváló lehetőséget teremt a kommunikációs képességek fejlesztésére és a jövőbeni szakmai kapcsolatok kiépítésére.
A képzés fontos sarokpillére a kompetenciaalapú, gyakorlatorientált oktatás, amelyben a hallgatók olyan készségeket, képességeket szereznek, amelyeket feladataik elvégzése, napi munkájuk művelése során eredményesen használhatnak.
Főbb tantárgyak: International Organizations – Law and Policy-making, International political economy, Regional Studies, EU Sectoral Policies, EU Common Foreign and Security Policy (CFSP)
(4 féléves nappali munkarendű angol nyelvű képzés)
Expert in International Relations
Az International Relations (IR) mesterképzési szakon a nemzetközi kapcsolatok elméleti és gyakorlati ismereteit angol nyelven sajátítják el a hallgatók.
Az angol nyelvű szak gyakorlatorientált kurzusokon keresztül készíti fel a külügyi pályára a hallgatókat. A hallgatók megismerkednek külügyi igazgatás hazai és nemzetközi legjobb gyakorlataival. Az IR klasszikus tárgyain túl – mint például a Nemzetközi kapcsolatok és diplomáciatörtét vagy az Összehasonlító civilizációs tanulmányok – meghatározó szerepet játszik a szak struktúrájában a Gazdaságdiplomácia, és hangsúlyosan szerepelnek benne külgazdasági témák. A hallgatók három specializáció közül válaszhatnak: International Economic Relations, European Studies és Regional and Civilization Studies.
A nemzetközi mércével mérve is versenyképes képzés elvégzése után a hallgatók a hazai külügyi igazgatásban, nemzetközi intézményeknél, tudományos pályán, de a versenyszférában is elhelyezkedhetnek.
Főbb tantárgyak: Area Studies; History of European Thought and Politics; Comparative Study of Sytems of Government; Practical Aspects of Foreign Service; Geopolitical Studies – Historical Overview and Contemporary Issues; World Economics; Case Studies in International Law; Negotiating in the International Context; Diplomatic Protocol.
(4 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
A kibertér védelmezője
A szak elsősorban a közszolgálatban dolgozó, kiberbiztonságért felelős szakemberek képzését tűzi ki célul, akik a nemzetközi kapcsolatok, az állami és önkormányzati szervezetek információbiztonsága és a létfontosságú informatikai rendszerek védelme területén terveznek elhelyezkedni. Ezek mellett természetesen a piaci kihívásokra is felkészülnek a hallgatók.
A területet megalapozó jogi és informatikai ismeretek elsajátítása után a hallgatók a biztonságszervezés alapjaival, a kockázatértékeléssel és a fizikai védelemmel, majd az információbiztonság alapjaival ismerkednek meg. A továbbiakban a kiberbiztonság nemzetközi, katonai és rendészeti területein tesznek szert mélyebb ismeretekre, így például a kiberdiplomácia, a kiberhadviselés vagy éppen a digitális nyomrögzítés is szerepel a tantárgyak között. Olyan speciális területeket is megismernek a képzésben részt vevők, mint a villamosenergetikai és a pénzintézeti rendszerek védelme vagy a kibervédelem pszichológiai aspektusa.
A kiberbiztonsági mesterszakot az informatikai, az államtudományi, rendészeti és katonai alapszakokon végzetteknek egyaránt ajánljuk.
Főbb tantárgyak: Közszolgálati információs rendszerek védelme; Kritikus információs infrastruktúra védelem; Hírszerzés a kibertérben.
(4 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
A kormányzás vezetői utánpótlása
A képzés célja a kormányzati igazgatás és közigazgatás számára vezetői utánpótlás képzése, vezetői karrierképzési lehetőség biztosítása. Elsősorban az államtudományi, jogi, gazdaságtudományi, társadalomtudományi képzési területen felsőfokú végzettséggel rendelkezők számára kínál továbbtanulási lehetőséget, továbbá vezetői karriermotivációt a közszolgálati hivatásterületeken.
A kormányzás és vezetés mesterképzés célja, hogy az államkormányzással kapcsolatos tudást komplexen, az állami erőforrásokat rendszerszemlélettel kezelni tudó, magas szintű tervezési, stratégiai, elemzési és vezetői feladatot ellátni képes szakembereket képezzünk. A szakon végzettek képesek lesznek az állami feladatokat nemzetközi és regionális összefüggésekben is értelmezni, a közpolitikai stratégiai tervezést és hatáselemzést átfogó ágazati, szakpolitikai költségvetési-gazdasági szemlélettel kezelni.
Hallgatóink elsajátítják a kormányzati modelleket, technikákat, az alapvető közjogi és közigazgatási jogi kereteket, az államszervezet, az államigazgatás hatékony változásmenedzsmentjét, megtanulják az állami tevékenységet összehasonlító módszerrel és nemzetközi modellek szerint is szervezni. Olyan szakembereket képzünk, akik az állami működést meghatározó és befolyásoló társadalmi és politikai, gazdasági és emberi tényezők átfogó ismeretének és megismerésének képességével felkészülnek a kormányzati és a közszférában ellátandó vezetői szakfeladatokra.
Főbb tantárgyak: Nemzetstratégiai alapkérdések; A stratégiai kormányzás és közpolitikai tervezés; A kormányzás intézményi alapjai és folyamata; Vezetői személyiségfejlesztés – önismereti tréning.
(4 féléves levelező munkarendű képzés)
Karrierképzés a közszolgálatban
A képzés a kormányzati karrier magasabb szintjeire készít fel, ezért főként a már a közigazgatásban dolgozóknak ajánljuk, továbbá várjuk a közigazgatás-tudományi doktori képzésre készülőket is.
A hallgatók az állam, a gazdaság és a társadalom működésének megértése mellett jártasságot szereznek a közmenedzsment különböző területein is. Megismerkednek a közigazgatási kommunikáció szervezésével, valamint a közigazgatás nemzetközi dimenzióival és működési gyakorlatával. Olyan témákban is mélyebb ismeretekre tehetnek szert, mint például a költségvetési jog és az államháztartás működése, a közszolgálati ágazati rendszerek működése, közigazgatási szervezetfejlesztés és -irányítás, az infokommunikációs rendszerek és adatbázisok működtetése. A hazai jogrendszerben való jártasságuk mellett nemzetközi joggal kapcsolatos tanulmányokat is folytathatnak, megismerve az Európai Unió és a magyar közpolitika, közjog kapcsolatát.
Mindezen tudás birtokában képesek lesznek komplex közigazgatási feladatok ellátására, szervezeti és működési problémák felismerésére és hatékony kezelésére, valamint szakirányú területeken speciális feladatok elvégzésére, továbbá a kormányzati szintű döntések előkészítésére.
A közigazgatási mesterszakot kiemelten ajánljuk az NKE közigazgatás-szervező és nemzetközi igazgatási alapképzésén végzetteknek, valamint a társadalomtudományi és politikatudományi alapképzettséggel rendelkezőknek.
A mesterképzéssel párhuzamosan lehetőség van szakirányú továbbképzés elvégzésére is, így a mesterdiploma mellé egy extra szakképesítést is szerezhetnek a hallgatók.
Főbb tantárgyak között szerepelnek összehasonlító jellegű tantárgyak, például Összehasonlító alkotmányjog, Összehasonlító közigazgatás, Összehasonlító közszolgálat, továbbá kommunikációs készségfejlesztés, úgymint Közszolgálati kommunikációmenedzsment, Vezetőfejlesztés, Vezetői kommunikáció és médiaszereplés, továbbá Integritásmenedzsment, Adat- és kibervédelem, HR-menedzsment a közszolgálatban.
(4 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
Okleveles közgazdászok a közszolgálatban
A gazdaságtudományi képzési területen alapított közgazdálkodás és közpolitika mesterképzési szak hatékonyan támogatja a közszektor, kiemelten az államháztartás gazdálkodási és pénzügyi-számviteli területeinek szakember-utánpótlását.
Leendő hallgatóink az okleveles közgazdász szakképzettség birtokában képesek lesznek a közszektor intézményeiben, a központi és a helyi igazgatásban, az ágazati közpolitikákat kezdeményező, alakító és megvalósító szervezetekben a közpolitikai, közgazdálkodási keretekben történő elemzésre, tervezési, koordinációs és irányítási feladatok ellátására. Megismerik a gazdaság szerveződési szintjeit, a költségvetési gazdálkodást, a közmenedzsmentet, a kormányzást, a társadalmi-közpolitikai problémákat és megoldási alternatíváikat, az európai integrációt, valamint az erőforrás-felhasználást érintő témaköröket.
A közgazdálkodás és közpolitika mesterszak karrierképzés, amely megfelelő mesterképzési opciót kínál a közigazgatásban dolgozók és az NKE alapképzésein végzettek számára is. A mesterszak alapját elsősorban az alapszakokon folytatott közgazdasági és közmenedzsmenthez tartozó oktatás jelenti, így a képzésre főként az államtudományi, a gazdaságtudományi és a társadalomtudományi képzési területek alapképzésein végzetteket várjuk.
Főbb tantárgyak: Közgazdaságtan, Gazdaságpolitika, Államháztartási számvitel, Komplex gazdasági elemzés.
(4 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
A köz szolgálata nemzetközi térben
A nemzetközi közszolgálati kapcsolatok mesterképzési szak egyesíti a közigazgatási, rendészeti és katonai-védelmi képzési területek nemzetközi vonatkozásait, magában foglalja a biztonság- és védelempolitika, az európai és nemzetközi igazgatás, valamint a rendészeti vezetőképzés ismeretanyagát.
A képzés célja olyan ismeretek átadása, amelyek birtokában a szakemberek képesek nemzetközi szervezeteknél és az Európai Unió intézményrendszerében, a hazai központi és helyi közigazgatásban, a külügyi, védelmi és rendvédelmi igazgatásban nemzetközi vonatkozású feladatokat ellátni.
Az első évet követően a hallgatók az alábbi szakirányok közül választhatnak:
- Európa-tanulmányok szakirány,
- Nemzetközi közigazgatási szakirány,
- Biztonsági tanulmányok szakirány,
- Rendészeti tanulmányok szakirány.
Főbb tantárgyak: Közjogi és közigazgatási ismeretek; A magyar külügyi igazgatás gyakorlati kérdései; A nemzetközi jog és a nemzetközi szervezetek kihívásai a 21. században; Nyitott gazdaságok gazdaságpolitikája; A nemzetközi kapcsolatok és a biztonság regionális aspektusai; Az Európai Unió joga a gyakorlatban; Diplomáciai kapcsolatok joga.
(4 féléves nappali és levelező munkarendű képzés)
A nemzetközi kapcsolatok szakértője
A nemzetközi tanulmányok mesterképzési szak tantervét a Külgazdasági és Külügyminisztériummal egyeztetve, a gyakorlati igényekre tekintettel alakítottuk ki és valósítjuk meg.
A külkapcsolati pályára felkészítő, gyakorlatorientált képzés tematikája igazodik a külügyi igazgatás követelményeihez. Meghatározó szerepet játszik a szak struktúrájában a gazdaságdiplomácia, és hangsúlyosan szerepelnek benne külgazdasági témák. A szak nemzetközi gazdasági kapcsolatok, regionális és civilizációs tanulmányok, valamint Európa-tanulmányok specializációt tartalmaz.
A szak versenyképes ismeretek és készségek megszerzésére ad lehetőséget, így azok számára is vonzó lehet, akik nem a közszolgálatban, hanem tudományos pályán vagy a versenyszférában, nemzetközi területen képzelik el a jövőjüket.
Főbb tantárgyak: Nemzetközi kapcsolatok és biztonság regionális aspektusai; Európai eszme- és politikatörténet; Kormányzati rendszerek összehasonlító elemzése; A külkapcsolati munka gyakorlati kérdései; Geopolitikai tanulmányok – történeti áttekintés és napjaink kérdései; Világgazdaságtan; Nemzetközi Jogi Esettanulmányok; Tárgyalástechnika nemzetközi környezetben; Diplomáciai Protokoll.
Felvételi követelmények
A nappali munkarendű hallgatók jelentős része támogatott, az egyetemmel kötött közszolgálati ösztöndíjszerződés keretében folytatja tanulmányait.
A kar által meghirdetett szakokra az általános felvételi feltételek vonatkoznak az alábbi kivételekkel:
Az államtudományi osztatlan mesterképzésen az egyetem által létrehozott bizottság pályaorientációs alkalmassági beszélgetés keretében vizsgálja a jelentkező pálya iránti elkötelezettségét, közéleti tájékozottságát. A nem megfelelt minősítés kizárja a jelentkezőt a felvételi eljárásból. A pályaalkalmassági orientációs beszélgetésről további információk találhatók a felvételi meghirdetésben, valamint a Kar honlapján.
A mesterképzésre jelentkezők esetében az egyetem által létrehozott bizottság szóbeli motivációs beszélgetés, vagy írásbeli felvételi vizsga keretében vizsgálja – a felvételi eljárás során megjelölt képzés vonatkozásában – az alábbi szempontokat: közigazgatási szakmai gyakorlat, szakmai és közéleti tevékenység, jelentős közigazgatási szakmai, tanulmányi, kutatási, publikációs, tudományos tevékenység, szakmai tájékozottság, személyes, verbális képességek, a megszerzendő oklevél jövőbeli hasznosulása, elhivatottság, pályaorientáció. A mesterképzések felvételi vizsgájáról további információk érhetők el a felvételi meghirdetésben és a Kar honlapján.
A mesterképzésre jelentkezőknek – amennyiben az alapképzése nem számítható be teljes kreditértékkel – ún. előzetes kreditelismerési eljárást kell lefolytatnia. A képzésekre bontott bővebb információ a https://antk.uni-nke.hu/ weboldalon, az Oktatás/Felvételizőknek/Kreditelismerési kérelem menüpontban érhetők el.
Nyelvi bemeneti követelmények:
- A nemzetközi igazgatási és International Public Management alapképzési szakokra a jelentkezés feltétele egy élő idegen nyelvből államilag elismert, B2 (korábban középfokú) komplex (korábban C típusú) típusú nyelvvizsga-bizonyítvány vagy azzal egyenértékű okirat.
- A nemzetközi közszolgálati kapcsolatok mesterképzési szak tekintetében a jelentkezés feltétele angol nyelvből államilag elismert C1 (korábban felsőfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga-bizonyítvány vagy azzal egyenértékű okirat, vagy két idegen nyelvből, amelyek egyike az angol nyelv, államilag elismert B2 (korábban középfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga-bizonyítvány vagy azzal egyenértékű okirat.
- Az International Public Service Relations mesterképzési szak esetében a jelentkezés feltétele angol nyelvből államilag elismert C1 (korábban felsőfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga-bizonyítvány vagy azzal egyenértékű okirat.
Jelentkezés módja, határidők
- a felvételizők kizárólag a Felvi.hu oldalról elérhető E-felvételin keresztül nyújthatják be jelentkezésüket 2025. február 15-ig
- az elektronikus felvételi a felsőoktatásba történő jelentkezés és a felsőoktatási felvételi eljárás alatti ügyintézés online változata
- a felsőoktatási felvételi eljárás során a jelentkező díjmentesen nyújthatja be a jelentkezési kérelmét
- díjmentes alapjelentkezés három képzés megjelölését teszi lehetővé, ezen felül a jelentkezőnek jelentkezésekor – a jelentkezési helyek számától függően -kiegészítő díjat kell fizetnie.
- lépései:
- regisztráció
- jelentkezési helyek kitöltése
- jelentkezési sorrend/sorrendmódosítás
- E-felvételi jelentkezés kitöltése
- kiegészítő eljárási díj befizetése
- hitelesítés
- fel kell tölteni valamennyi, már rendelkezésre álló dokumentumot
- amennyiben valamilyen dokumentum a jelentkezési határidőig még nem áll rendelkezésre, úgy azokat későbbi időpontig fel lehet tölteni
- a benyújtásra az E-felvételibe való feltöltéssel kerülhet sor
- E-felvételi esetén a dokumentumok szkennelt példányát kell feltölteni a jelentkezéshez
- a másolatokat mindig csak 1 példányban kell feltölteni
- a dokumentumok a hitelesítő adatlap „Csatolt dokumentumok” pontjában ellenőrizhetők
- a jelentkező az elektronikus felületen benyújtotta jelentkezését
- az űrlapot hitelesítette
- kötelezően benyújtandó dokumentumok
- érettségi bizonyítvány (alapképzésre történő jelentkezéskor)
- felsőfokú oklevél (mester- és doktori képzésre történő jelentkezéskor)
- a felvételi eljárás kiegészítő díjának igazolása
- pontszámításhoz beküldendő további dokumentumok
- középiskolai bizonyítvány
- felsőfokú tanulmányok igazolása
- többletpontokat igazoló dokumentumok
- nyelvtudást igazoló dokumentum
- tanulmányi és művészeti versenyeredmény igazolása
- felsőoktatási szakképzést igazoló dokumentum
- szakképesítést igazoló dokumentum
- sporteredmény igazolása
- hátrányos helyzet igazolása
- fogyatékosság igazolása
- gyermekgondozás
- az Egyetem által meghatározott további speciális dokumentumok
ÁNTK által kért speciális dokumentumok lehetnek:
- amennyiben a jelentkező az általa korábban szerzett felsőfokú oklevél alapján kéri rangsorolását, a felsőfokú oklevél
- amennyiben a jelentkező az általa korábban szerzett felsőfokú oklevél alapján kéri rangsorolását, és az oklevél nem tartalmazza az oklevél minősítését, a „Felsőfokú oklevél alapján számított felvételi pontszám alapképzésen, osztatlan mesterképzésen és felsőoktatási szakképzésen” fejezetben meghatározott dokumentumot.
A 2024. évi felvételi ponthatárok ITT találhatóak.
Kérdésed van? Keresd az ÁNTK-t kollégáit!
További információkért keresse az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar munkatársait az alábbi elérhetőségeken:
Cím: 1083 Budapest, Üllői út 82., 1. emelet O-126. számú iroda
E-mail: felveteli.antk@uni-nke.hu
Telefon: +36 1 432 9000 / 20119