- Miért az VTK?
- Alapképzések
- Mesterképzés
-
SZAKIRÁNYÚ
TOVÁBBKÉPZÉSI SZAKOK - Felvételi követelmények
-
Jelentkezés módja,
határidők - Elérhetőségek
Miért a VTK?
Az NKE Víztudományi Kara a vízügyi ágazat egyik legfontosabb utánpótlási bázisa, képzése országos hírű és jelentőségű.
Az NKE építőmérnöki, környezetmérnöki és vízügyi üzemeltetési mérnöki alapképzési szakjain, valamint vízdiplomáciai mesterszakán a 21. század legjelentősebb környezeti és társadalmi kihívására, a globális éghajlatváltozásból eredő vízhiány és a vízgazdálkodás komplex problémáinak kezelésére képeznek szakembereket.
A képzések helyszíne Baja, ahol az egyetem korszerű oktatási infrastruktúrával – vízügyi technológiai eljárások oktatására alkalmas oktatóhelyekkel, laboratóriumokkal, mérőműszerekkel – és jól felszerelt, modern kollégiummal rendelkezik.
A Víztudományi Karhoz tartoznak a Kelet-Mecsekben, Magyaregregyen és a Duna partján, Érsekcsanádon található mérőtelepek, amelyek a vízgyűjtőfeltárás és a nagyvízi mérések oktatásának helyszínéül szolgálnak.
Ismerd meg a VTK-t!
A Kar mindennapi életével kapcsolatos híreket keresd a vtk.uni-nke.hu oldalon.
Alapképzések
A képzés célja felkészült, a vízválság kezelésére, valamint a vízügyi innováció területén megoldásokat nyújtó építőmérnökök képzése, akik alkalmasak az infrastruktúrák építési, fenntartási, üzemeltetési, valamint a vállalkozási és szakhatósági feladatok ellátására, a képzésnek megfelelő tervezési és fejlesztési feladatok önálló megoldására.
A végzést követően munkaerőpiaci elhelyezkedésük – mind az állami, mind a vállalkozói szférában – biztosított. A vízügyi ágazat kifejezetten innen várja utánpótlását.
Az alábbi specializációk közül lehet választani:
Területi vízgazdálkodási specializáció
A vízgazdálkodási, vízépítési jellegű tudásanyag főbb részei: árvízvédelem, vízrendezés, vízkészlet-gazdálkodás, vízgyűjtő-gazdálkodás, vízgyűjtőfeltárás, folyószabályozás, vízhasznosítás, ezen belül kiemelten szerepel a mezőgazdasági vízhasznosítás, az öntözés, a tározás, az ármentesítés, a vízrajz és az Európai Unió irányelveihez kapcsolódó ismeretek. Az üzemeltetési kérdések mellett tervezési, monitorozási feladatokat is ismernek meg a hallgatók. A specializáción a vízkárelhárítás témaköréből az árvizek, belvizek, aszályok kezelésének módszereit, valamint a vízminőség-védelmi kárelhárítás speciális tudásanyagát sajátítják el. A gyakorlatban, terepen ismerkednek meg a képzésen részt vevők az árvízvédekezés, a geodéziai és a hidrometriai mérések világával.
Főbb tantárgyak: Mezőgazdasági vízhasznosítás; Árvízvédelem; Síkvidéki és dombvidéki vízrendezés; Folyógazdálkodás; Vízépítési szerkezetek.
A specializáción végzett építőmérnökök leggyakrabban az államigazgatásban, a területi vízügyi igazgatóságokon vagy a civil szférában tervezéssel és kivitelezéssel foglalkozó cégeknél (pl. építésvezetőként, fejlesztőmérnökként) kezdik meg szakmai pályafutásukat.
A specializáció eredményes elvégzését követően a Magyar Mérnöki Kamaránál területi vízgazdálkodási, vízkészlet-gazdálkodási építmények tervezésére és szakértői tevékenységek ellátására szerezhetnek jogosultságot.
Az alapszakjaink elvégzését követően a továbbtanulni szándékozók, könnyen megtalálják a számukra megfelelő szakirányú továbbképzést, nappali vagy levelező tagozaton egyaránt.
Vízellátás-csatornázás specializáció
A hallgatók megismerik a települések, az ipari létesítmények vízellátásának, a vizek elvezetésének, kezelésének, hasznosításának eszközrendszerét és folyamatait, valamint gyakorlati feladatait. Elsajátítják a rendszerek működtetéséhez szükséges gépészeti, irányítástechnikai ismereteket, a szakmai szoftverek használatát és a vonatkozó jogi környezetet. A Vízellátás-csatornázás specializációt választó hallgatók megismerkednek az ivóvízbiztonság legfontosabb kérdésköreivel, a környezeti kárelhárítással kapcsolatos alapismeretekkel, talaj- és talajvíz-kármentesítési technológiákkal, elsajátítják a fontosabb vízkárelhárítási módszereket, valamint a vízi ökoszisztémák védelméhez szükséges szakismeretekkel bővítik elméleti ismereteiket, szakmai kompetenciájukat.
Főbb tantárgyak: Vízellátás, vízszerzés-víztisztítás; Csatornázás, szennyvíztisztítás tervezése és üzemeltetése; Víz- és szennyvíziszapok kezelése; Víztechnológiai gépek, számítógépes közműtervezés, víztechnológiai folyamatok irányítása.
A specializáció elvégzésével többek között területi vagy szakági irányító vezető, víz- és szennyvíztisztító telepvezető, közüzemi ivóvízhálózat vagy szennyvízhálózat üzemeltetését irányító vezető, belső vízminőség ellenőrzését vezető munkakörök tölthetők be. A versenyszférában a közüzemi infrastruktúrákat tervező és kivitelező cégek előszeretettel alkalmazzák az erős elméleti alapokon nyugvó, de gyakorlatias tudással rendelkező építőmérnököket. A specializáción végzett hallgatók a Magyar Mérnöki Kamarától települési víziközmű-tervezési jogosultságot kaphatnak.
A képzés célja olyan korszerű természettudományos, ökológiai, műszaki, közgazdasági és menedzsmentismeretekkel rendelkező környezetmérnökök képzése, akik a különböző területeken jelentkező környezeti veszélyeket képesek felismerni, valamint a kárelhárítási tevékenységet irányítani. A szak ebben az esetben is a vizet helyezi fókuszba, a globális környezeti problémák mérséklésére összpontosít, különös tekintettel a vízválságra.
Az alábbi specializációk közül lehet választani:
Víztisztítás-szennyvíztisztítás specializáció
A specializáción a hallgatók elsajátítják a vízellátás és a csatornázás szakterületének technológiai és a létesítmények, rendszerek üzemeltetésének gyakorlatorientált ismereteit. Kiemelten kezeli a víz- és szennyvíztisztítás kémiai-biológiai folyamatait, valamint a szakma gyakorlatias jellegéből adódó gépészeti és irányítástechnikai alapok megismertetését.
A képzéshez kapcsolódó mérőgyakorlatok a korszerű víz- és szennyvíz-technológiai modellberendezésekkel, valamint biológiai és kémiai laboratóriumokkal felszerelt oktatóbázison, illetve külső helyszíneken történnek.
Főbb tantárgyak: Víziközmű hálózatok; Vízszerzés-víztisztítás; Szennyvíztisztítás tervezése és üzemeltetése; Víz- és szennyvíziszapok kezelése; Víz- és szennyvíztisztító telepek.
A specializáció elvégzésével többek között területi vagy szakági irányító vezető, víz- és szennyvíztisztító telepvezető, közüzemi ivóvízhálózat vagy szennyvízhálózat üzemeltetését irányító vezető, belső vízminőség ellenőrzését vezető munkakörök tölthetők be. A versenyszférában elhelyezkedő technológusok, környezetmérnöki területen tevékenykedő szakértők rendszerint komoly egzisztenciára tesznek szert. A specializáción végzett hallgatók a Magyar Mérnöki Kamarától többfajta szakértői (pl. hulladékgazdálkodási, levegőtisztaság-védelmi, víz- és földtaniközeg-védelmi) jogosultságot kaphatnak.
Vízgazdálkodás specializáció
A hallgatók megismerik az ár- és belvízmentesítés, a folyószabályozás, a sík- és dombvidéki vízrendezés, valamint a mezőgazdasági vízhasznosítás létesítményeit, elsajátítják a vízgyűjtő-gazdálkodás, a természetharmonikus vízrendezés és a vizesélőhely-rekonstrukció mérnöki feladatainak ellátását szolgáló módszereket. Terepi mérőgyakorlatokon ismerkednek meg a hidrometria- és hidroökológia-monitoring módszereivel.
Főbb tantárgyak: Vízgyűjtőgazdálkodás; Települési vízgazdálkodás; Sík- és dombvidéki vízrendezés; Vízi környezet védelme; Vizes élőhelyek védelme, kezelése és rekonstrukciója.
A specializáción végzett környezetmérnökeink leggyakrabban az államigazgatásban, a területi vízügyi igazgatásokon vagy a civil szférában tervezéssel és kivitelezéssel foglalkozó cégeknél kezdik meg szakmai pályafutásukat.
A specializáción végzettek a megfelelő szakmai gyakorlat megszerzése után szakértői jogosultságot szereznek a vízvédelem területén.
A továbbtanulni szándékozók könnyen megtalálják a számukra megfelelő szakirányú továbbképzést, nappali vagy levelező tagozaton egyaránt.
A hároméves képzés célja olyan üzemeltetési mérnökök képzése, akik képesek a területi, a települési vízgazdálkodási létesítmények mérnöki-üzembehelyezési, üzemeltetési feladatainak ellátására.
Az alábbi specializációk közül lehet választani:
Területi vízgazdálkodás specializáció
Területi vízgazdálkodás specializáción a vízkészlet-gazdálkodás és vízrajz, a sík- és dombvidéki vízrendezés, a mezőgazdasági vízhasznosítás, valamint az árvízvédelem és folyógazdálkodás tárgykörök sajátíthatók el.
Főbb tantárgyak: Mezőgazdasági vízhasznosítás; Belterületi vízrendezés; Árvízvédelem és folyógazdálkodás; Vízgazdálkodási létesítmények és üzemeltetésük.
A specializáción végzett vízügyi üzemeltetési mérnökök az államigazgatásban vagy a civil szférában tervezéssel vagy kivitelezéssel foglalkozó cégeknél kezdhetik meg szakmai pályafutásukat.
Vízi közmű üzemeltetési specializáció
A specializáción a víz- és szennyvíztisztítással, a vízi közművek, a fürdők üzemeltetésével kapcsolatos tudásanyag sajátítható el. A hallgatók megismerik a települési vízgazdálkodás fontosabb elemeit, a vízszerzési lehetőségeket, a víztisztítási és szennyvíztisztítási technológiákat, megtanulják a víziközmű-rendszerek hatékony üzemeltetését. A specializációt választó hallgatók méréstechnikai ismereteket is szereznek a képzés során. Gyakorlati jártasságukat a víztechnológiai-hidroökológiai mérőgyakorlaton bizonyíthatják.
Főbb tantárgyak: Méréstechnika-monitoring; Vízi közművek üzemeltetése; Vízszerzés-víztisztítás; Szennyvíztisztítás; Fürdők üzemeltetése.
A képzésen szerzett diplomához jogszabályban (16/2016 BM rendelet 1. melléklet) is rögzített szakmai jogosítványok (vízi közművek üzemeltetéséhez fűződő munkakörök) kötődnek.
Hidrogeológia, vízbeszerzés specializáció
A hidrogeológia, vízbeszerzés specializáción az alkalmazott hidrogeológiával, karszthidrogeológiával, a felszín alatti vizek hidrodinamikai modellezésével és vízgazdálkodásával ismerkedhetnek meg a leendő hallgatók.
Főbb tantárgyak: Hidrogeológia; Karszthidrogeológia; Felszín alatti vizek vízgazdálkodása; Vízbeszerzés és felszín alatti vizek hidrodinamikai modellezése.
Mesterképzés
A képzés célja olyan szakértők kibocsátása, akik a megszerzett ismereteik birtokában képesek a nemzetközi, az európai uniós és hazai vízügyi szervezeteknél nemzetközi vonatkozású feladatok ellátására. A nemzetközi vízpolitika és vízdiplomácia mesterképzési szakon végzett hallgatók mester fokozatú, okleveles nemzetközi vízpolitikai menedzseri címet szereznek. A mesterfokozat megszerzéséhez angol nyelvből államilag elismert felsőfokú (C1) komplex típusú nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges.
Szakirányú továbbképzési szakok
A végzett hallgatók képesek az árvíz- és belvízvédekezési feladatok helyszíni operatív irányítására, a védekezést irányító szervezet szakfeladatainak ellátására, az árvíz- és belvízvédelem szakterületen jelentkező fejlesztési feladatok megoldására. Elsajátítják továbbá a szakhatósági feladatok emelt szintű ellátásához, valamint az árvíz- és belvízvédelem szakterületen a tervezői, a szakértői, az építési műszaki ellenőri munkához, a jogosultság megszerzéséhez szükséges ismereteket.
A képzés célja a jelentkezők ismeretanyagának bővítése korszerű általános és szakmai természetvédelmi, valamint vízgazdálkodási ismeretekkel. A mérnöki oklevéllel, szakmai előképzettséggel rendelkező szakmérnökök a továbbképzés elvégzése után képesek lesznek a természetvédelem területén megjelenő, vízgazdálkodással kapcsolatos kihívások, illetve a vízgazdálkodás területén megjelenő természetvédelmi kérdések kezelésére, tervezési, hatósági-felügyeleti és üzemeltetési jellegű feladatok és munkák magas színvonalú, a növekvő elvárásoknak megfelelő ellátására.
A képzés célja a vállalkozásokban és a közszférában dolgozó, műszaki alapdiplomát szerzett szakemberek továbbképzése annak érdekében, hogy képessé váljanak a munkájuk során felmerülő gazdasági problémák megoldására önállóan vagy egy szakértői csapat értékes tagjaként. Az elméleti és gyakorlati ismereteket megszerzett végzett hallgatók gazdálkodási és vezetési feladatokat teljesítenek a magas szintű műszaki tartalmú létesítmények tervezési, kivitelezési, üzemeltetési, fejlesztési és felhagyási fázisaiban, kiemelten a vízügyi ágazat különböző területein.
A posztgraduális szak moduljai úgy épülnek fel, hogy teljes mértékben megfeleljenek azok egyedi képzési igényeinek is, akik bővíteni kívánják felkészültségüket a munkaerőpiacra lépést vagy újrakezdést megelőzően, a könnyebb érvényesülés és a gyors karrierépítés érdekében.
A képzés célja a jelentkezők ismeretanyagának bővítése korszerű általános és szakmai vízrajzi ismeretekkel. A mérnöki oklevéllel, szakmai előképzettséggel rendelkező szakmérnökök a továbbképzés elvégzése után képesek lesznek a vízrajz területén megjelenő kihívások, a vízrajzi mérőhálózatok, mérőrendszerek, monitoringrendszerek tervezésére és üzemeltetésére, valamint a korszerű méréstechnikai, adatfeldolgozási és adatkezelési feladatok magas színvonalú, a növekvő elvárásoknak megfelelő ellátására.
A képzés során a hagyományos és az új víz- és szennyvíztisztítási, víz- és szennyvíziszap-kezelési technológiákat, a megvalósításukat szolgáló műtárgyakat, berendezéseket, valamint létesítésüket, üzemeltetésüket ismerhetik meg a hallgatók. A képzés kitér a korszerű üzemeltetés irányítástechnikai berendezéseire és a fontosabb irányítási algoritmusokra, az üzemeltetéshez szükséges műszaki-gazdasági, közegészségügyi és jogi ismeretekre, valamint a kapcsolódó elméleti alapokra, ágazati és EU-ismeretekre is.
A szakmérnöki képzésben szerzett diplomához jogszabályban (16/2016 BM rendelet 1. melléklet) is rögzített szakmai jogosítványok kötődnek. Az itt végzett szakmérnökök olyan szakági vezető pozíciókat tölthetnek be, amelyek társadalmi presztízse magas, bérezése is kiemelkedő.
Felvételi követelmények
A nappali munkarendű hallgatók jelentős része támogatott, az Egyetemmel kötött közszolgálati ösztöndíjszerződés keretében folytatja tanulmányait. A Kar által meghirdetett alapszakokra az általános felvételi feltételek vonatkoznak.
Szakirányú továbbképzésre kari felvételi eljárás keretében lehet jelentkezni.
A mesterképzésre jelentkezők esetében a képzésbe való belépéshez szükséges, hogy a hallgató legalább 30 kredittel rendelkezzen a korábbi tanulmányok alapján, az alábbi ismeretkörökben: politikatudományi, jogi, műszaki, vízgazdálkodási, gazdasági, természettudományi, társadalomtudományi ismeretek, nemzetközi tanulmányok.
Jelentkezés módja, határidők
- a felvételizők kizárólag a Felvi.hu oldalról elérhető E-felvételin keresztül nyújthatják be jelentkezésüket 2021. február 15-ig.
- az elektronikus felvételi a felsőoktatásba történő jelentkezés és a felsőoktatási felvételi eljárás alatti ügyintézés online változata
- a felsőoktatási felvételi eljárás során a jelentkező díjmentesen nyújthatja be a jelentkezési kérelmét
- díjmentes alapjelentkezés három képzés megjelölését teszi lehetővé, ezen felül a jelentkezőnek jelentkezésekor – a jelentkezési helyek számától függően – kiegészítő díjat kell fizetnie.
- lépései:
- regisztráció
- jelentkezési helyek kitöltése
- jelentkezési sorrend/sorrendmódosítás
- E-felvételi jelentkezés kitöltése
- kiegészítő eljárási díj befizetése
- hitelesítés
- fel kell tölteni valamennyi, már rendelkezésre álló dokumentumot
- amennyiben valamilyen dokumentum a jelentkezési határidőig még nem áll rendelkezésre, úgy azokat későbbi időpontig fel lehet tölteni
- a benyújtásra az E-felvételibe való feltöltéssel vagy postai úton kerülhet sor
- E-felvételi esetén a dokumentumok szkennelt példányát kell feltölteni a jelentkezéshez
- míg postai benyújtás estén fekete-fehér, A4-es formátumú fénymásolatot kell csatolni
- a másolatokat mindig csak 1 példányban kell feltölteni
- a dokumentumok a hitelesítő adatlap „Csatolt dokumentumok” pontjában ellenőrizhetők
- a jelentkező az elektronikus felületen benyújtotta jelentkezését
- az űrlapot hitelesítette
- kötelezően benyújtandó dokumentumok
- érettségi bizonyítvány (alapképzésre történő jelentkezéskor)
- felsőfokú oklevél (mester- és doktori képzésre történő jelentkezéskor)
- a felvételi eljárás kiegészítő díjának igazolása
- pontszámításhoz beküldendő további dokumentumok
- középiskolai bizonyítvány
- felsőfokú tanulmányok igazolása
- többletpontokat igazoló dokumentumok
- nyelvtudást igazoló dokumentum
- tanulmányi és művészeti versenyeredmény igazolása
- felsőoktatási szakképzést igazoló dokumentum
- szakképesítést igazoló dokumentum
- sporteredmény igazolása
- hátrányos helyzet igazolása
- fogyatékosság igazolása
- gyermekgondozás
- az Egyetem által meghatározott további speciális dokumentumok
A 2020. évi felvételi ponthatárok az alábbi linken találhatóak:
Kérdésed van? Keresd a VTK kollégáit!
További információkért keresse a Víztudományi Kar munkatársait az alábbi elérhetőségeken:
Cím: 6500 Baja, Bajcsy-Zsilinszky u. 14.
Telefon:+36 (1) 523 9000/ 19006
Alapképzések esetén :+36 (1) 523 9000/19009
Mesterképzés esetén :+36 (1) 523 9000/ 19008
Szakirányú továbbképzés :+36 (1) 523 9000/ 19007
Tanulmányi Osztály elérhetősége: vtk.tanulmanyi@uni-nke.hu