Leendő hallgatóit köszöntötte a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) november 24-én. Az intézmény központi nyílt napján bemutatkoztak az egyetemi karok, intézetek, a Ludovika Collegium, a hallgatói önkormányzatok, szakkollégiumok, az egyetemi sportélet szereplői és a Ludovika könyvesbolt, majd vezetett Campus-túrán vehettek részt az érdeklődők.
A nyílt nap a rektori és a dékáni köszöntőkkel, valamint az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnökének beszédével kezdődött a Ludovika Campus Oktatási Központjában.
Azoknak, akik a felsőfokú tanulmányok mellett döntenek, és egyetemi képzésre jelentkeznek, általában két dolog motoszkál a fejükben. Az első, hogy hallgatóként szeretnék magukat jól érezni az elkövetkezendő három-öt évben, abban az időszakban, amely lefedi felnőtt életük első szakaszát. A másik szempont a befektetés a jövőbe. Mindenki szeretne jól élni, és sok pénzt keresni azzal a tudással, amit megszerezhet, tehát hasznos, hasznosítható tudásra vágynak. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem minden szempontból nagyon komoly és versenyképes kínálattal rendelkezik, mind a jóllét, mind az anyagi gyarapodás, mind a hasznosság szempontjából – emelte ki Deli Gergely köszöntőjében. Az Egyetem rektora hozzátette: ha a hasznosságot vizsgáljuk, mindenképpen érdemes a NKE-t választani. Ha pedig a jó érzést, akkor azoknak a szakoknak a tekintetében, amelyek más egyetemeken is hasonló, magas színvonalú képzés keretében hozzáférhetőek, döntsön az a tény, hogy az egyetemek közül egyiknek sincs olyan gyönyörű campusa, mint az NKE-nek, ahol a csodálatos park, és a modern épületek mellett a sport területén is széleskörű lehetőségek várják a hallgatókat.
„Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) 2019-ben jött létre, két korábbi kar egyesítésével, a közigazgatás-tudomány, az államtudomány és a nemzetközi tanulmány-területek egyesítésével. Az, hogy a közigazgatási szakemberek képzésének bázisintézménye legyünk, ma már büszkén mondhatom, nem csupán cél, hanem elért eredményünk” – hangsúlyozta Varga Réka köszöntőjében. Az ÁNTK dékánja elmondta: a kar folyamatosan bővül, jelenleg 2600 fő hallgatója van. A kar képzéseinek célja, hogy ne csak átfogó tudást biztosítson, és ehhez a megfelelő készségek kifejlődését segítse elő a hallgatókban, hanem az is, hogy az elméleti és gyakorlati felkészültséggel rendelkező hallgatók a végzés utáni első pillanattól kezdve megállják a helyüket a szakmában, és kivétel nélkül el tudjanak helyezkedni.
„Napjaink kihívásaiban a biztonság egyre jobban felértékelődik. A szabadság törvényes rendben biztosítható ez olvasható a kar címerében is. Mi, rendvédelmi dolgozók hivatásszerűen szolgáljuk hazánkat, az állampolgári szabadságot, a biztonságot és a törvényes rendet” – emelte ki Kovács Gábor r. vezérőrnagy köszöntőjében. A Rendészettudományi Kar dékánja hozzátette: aki ezt a hivatást választja, az a törvény által biztosított felhatalmazás alapján gondoskodik a biztonság rendészeti területen történő garantálásáról. Hasznos emberré válik, hiszen a közösséget és az igazságot szolgálja. Ugyanakkor a kar felvértezi hallgatóit a hivatásos tiszti értékrendekkel, valamint minden elméleti és gyakorlati tudással, amire egy kezdő rendőrtisztnek szüksége lehet.
A Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) a Ludovika Akadémia, azaz a Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia utódintézménye, valódi, szellemi örököse, amely ma is a magyar katonai felsőoktatás legmagasabb színtű képzési szintjét képviseli – ismertette Lippai Péter dandártábornok. A HHK dékánja elmondta: a kar jelmondata: A hazáért mindhalálig! „Ez az utolsó szó az, amelya katonai hivatást minden más hivatástól megkülönbözteti. Egyedül a katonai esküben szerepel az a kifejezés, hogy ha kell, életem árán is megvédem, ezért a katonatiszti pálya nagyon komoly elhatározás.” Hozzátette: a HHK elnevezése nem fedi le teljes mértékben a kar feladatrendszerét, mert van egy nemzetközi védelmi- és biztonságpolitikával foglalkozó tanszéke is, amely méltán az egyik legnépszerűbb, ugyanakkor az egyetlen civil szak.
A Víztudományi Kar (VTK) tevékenysége ugyanúgy a közösség szolgálatát jelenti, mint az NKE többi kara, talán annyiban más, hogy a VTK történelmi léptékben szolgálja a közt, hiszen olyan vízi infrastruktúra-fejlesztésekkel foglalkozik, és olyan globális kihívásokra keresi a megoldásokat, mint az éghajlatváltozás okozta kockázatok – hangsúlyozta Bíró Tibor köszöntőjében. A VTK dékánja hozzátette: A klímaváltozás nyolcvan százalékban a vízen keresztül fejti ki a hatását. Ezért a világban, és Magyarországon is, meghatározó lesz a vízgazdálkodás, a vízkörforgás alakulása, a vízkárok ellen küzdelem, az aszály hatásainak mérséklése, és az ezt kezelni tudó vízügyes mérnök, illetve vízdiplomata szaktudása. A VTK campusa Baján a Duna és a Sugovica ölelésében helyezkedik el, ahol a hallgatók számára nem okoz nehézséget tartalmasan tölteni a szabadidőt.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói életébe engedett bepillantást Krózser Martin. Az EHÖK elnöke úgy fogalmazott: az egyetemi évek nem csupán egy tudományos utazást jelentenek, hanem egy teljes életre szóló kalandot is. „Az egyetem az a hely, ahol nemcsak a könyvekben mélyedhettek el, nemcsak tanult dolgokkal vérteződhettek fel, hanem különböző tevékenységek és események által is gazdagodhattok.” Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat szervezi és rendezi egyebek mellett a gólyatábort, a gólyabált, rengeteg bulit, valamint a sporteseményektől kezdve a kulturális rendezvényekig sokféle eseményt. „Azok, akik ide járnak, mind-mind a közösségért szeretnének tenni. Nagyon remélem, hogy ha jövőre találkozunk, akkor ez közös szenvedélyünk lesz. Mi, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat pedig azért vagyunk, hogy támogassunk titeket ezen az úton.”
Az elkövetkező kari napokról további híreink között tájékozódhatnak.
Szöveg: Páhy Anna
Fotó: Szilágyi Dénes