Pilótákat, repülésirányítókat és repülőműszaki szakembereket is képez a Nemzeti Közszolgálati Egyetem a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon működő állami légiközlekedési szakán. A végzettek általános katonai-, és speciális, légiközlekedési ismeretekkel is rendelkeznek, így jó eséllyel helyezkedhetnek el az állami szféra repüléssel és légiközlekedéssel foglalkozó szervezeteinél.
„Izgalmas, változatos, modern képzési program, sok gyakorlati felkészüléssel: szimulációk, repülési gyakorlatok, légi-járművek üzemeltetése” – jellemezte hívószavakkal a képzést Palik Mátyás ezredes. Az állami légiközlekedési képzés szakfelelőse, repülési dékánhelyettes holnapunknak azt is elmondta, hogy akik itt tanulnak, azok vezethetnek IV. generációs harcászati repülőgépeket, új beszerzésű, ultramodern helikoptereket és speciális szállító repülőgépeket, s munkájukat a legmodernebb irányítási rendszerekkel felszerelt repülőtereken végezhetik.
A képzés második felében a tisztjelöltek három szakirány közül választhatnak: állami légijármű-vezetővé, katonai repülésirányítóvá vagy katonai repülőműszaki szakemberré válhatnak, érdeklődésüknek megfelelően. A nemzeti légiforgalmi ismereteken túl, légvédelmi irányítóként vagy vadászpilótaként a NATO irányítási rendszerét is kitanulhatják a hallgatók a nyolc féléves képzés alatt, mely során repülésbiztonsági, légierőharcászati ismeretekkel, rádiókommunikációs eljárásokkal és a légiközlekedési rendszerekkel is megismerkednek a honvéd tisztjelöltek.
A végzett hallgatók, immáron tisztként munkájuk során légvédelmi készültségi szoltálatot látnak el, védik Magyarország légterét a légtérsértőkkel szemben, valamint segítik a bajba jutott repülőgépek személyzetét. A felkészítés, majd a szolgálat fontos része, hogy a tiszt(jelölt)ek a humanitárius munkában is szerepet vállaljanak: katasztrófák során emberéleteket mentsenek, segélyeket juttassanak a rászorulóknak, vagy éppen a levegőből oltsák a tüzet. Munkájukat modern radarberendezések, URH adó-vevők, és egyéb speciális irányítás-technikai eszközök segítik, de tevékenységük nélkül a repülőgépek sem emelkednének a levegőbe. „Munkájukat Kelet-Közép-Európa legmodernebb hadseregében, annak a legelitebb fegyverneménél, a légierőnél végezhetik, ugyanakkor ezek a szakmák nagy fegyelmet igényelnek és fokozott leterheltséggel járnak” – hangsúlyozta honlapunknak Palik Mátyás.
Szöveg: Zavodnyik Blanka