Rendészeti, határellenőrzési, vámigazgatási és egyéb hatósági feladatokat is elláthatnak munkájuk során azok a tisztek, akik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem vám- és pénzügyőr szakirányán végeznek. A képzés az Európai Bizottság Adó- és Vámügyekért felelős Főigazgatósága (DG TAXUD) elismerését is elnyerte.
A rendészeti alapképzési szak vám- és pénzügyőr szakirány diplomásai a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV), adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban, pénzügyőr tisztként kezdik meg munkájukat, amelynek során elsősorban vámellenőrzési, illetve vámhatósági, valamint rendészeti tevékenységet látnak el. A képzés résztvevői az ösztöndíjszerződés aláírásával pénzügyőr tisztjelöltté válnak, amellyel nem csak egyetemi hallgatók lesznek, hanem a NAV rendelkezési állományába bekerülnek, de a diploma megszerzéséig nem töltenek be szolgálati beosztást.
A vám- és pénzügyőri szakirány tantervi rendszerét úgy állították össze, hogy a tisztjelöltek felkészülhessenek a NAV hatáskörébe tartozó rendészeti, határellenőrzési, vámigazgatási és egyéb hatósági feladatok teljesítésére. „A szakirány, a vámszakma valamennyi fontos elemét tartalmazó oktatási programjai révén, elnyerte az Európai Bizottság Adó- és Vámügyekért felelős Főigazgatósága (DG TAXUD) elismerését. Ez értéket teremt a programokra jelentkező hallgatók, a felsőoktatási intézmény, az Európai Bizottság és a tagállami bevételi hatóságok nézőpontjából is” – mondta el honlapunknak Szabó Andrea pénzügyőr ezredes. A Vám- és Pénzügyőri Tanszék tanszékvezetője hozzátette: az elméleti képzést minden évben egyhónapos szakmai gyakorlat egészíti ki, amely során a hallgatóknak lehetőségük nyílik arra, hogy az ország belterületén, illetve annak külső határain egyaránt szerezzenek gyakorlati ismereteket. „Az első és legfontosabb, hogy szeressük azt, amit csinálunk, és legyünk motiváltak, elhivatottak. Fontosnak gondolom a precizitást, a szakmaiságot, a tisztességet és becsületességet már csak azért is, hiszen a Magyarországra érkező személy először a határokon dolgozó pénzügyőrökkel találkozik, és ennek megfelelően vonja le a következtetéseit országunkról is” – ezt már a tavaly kiváló hallgató címet elnyert pénzügyőr tisztjelöltek egyike, Olexa Péter teszi hozzá.
A friss diplomás tisztek dolgozhatnak az Európai Unió külső határán lévő vámszervnél, illetve belterületen is. Magyarországnak két EU-s külső határszakasza van, a szerb és az ukrán. Előbbi esetében kilenc, utóbbinál öt határátkelő üzemel – közülük a legnagyobb Röszke, illetve Záhony. A határállomásokon a fő feladat a belépő és kilépő utasok személyi poggyászainak az ellenőrzéséből, illetve a közúti és vasúti teherforgalom vámellenőrzéséből áll. A pontos, figyelmes, szakszerű munkavégzés azért is kiemelten fontos, mert ha az áru bejutott Magyarországra, ezzel az Európai Unióba is belépett, és a továbbiakban szabadon mozoghat az országhatárokon. Külső határként működik a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér is, az itteni vámszerv végzi az internetes kereskedelemben megrendelt áruk vámkezelését is, ami napi nagy mennyiségű küldemény ellenőrzését jelenti.
Amennyiben belterületen kezdi meg szolgálatát a pénzügyőr tiszt, akkor valamelyik megyei adó- és vámigazgatóság állományába kerül. Itt végzik a tisztek a vámhatárról továbbított áruk vámkezelését. A vámeljárások során kiszabott vámok és egyéb költségek bevételezése az egyik alap-, illetve talán a legfontosabb feladat. Budapesten található az országos hatáskörrel rendelkező Bevetési Igazgatóság, amelynek munkatársai látják el – a többi között – a klasszikus járőrtevékenységet, végzik a piacellenőrzéseket, a közúti áruszállító járművek ellenőrzését, őrzési és kísérési feladatokat.
Szöveg: Suba László, Szöőr Ádám
Fotó: Szilágyi Dénes