A vízválságok és a tiszta víz mérnöki megoldásain munkálkodhatnak azok a szakemberek, akik elvégzik az NKE Víztudományi Kar környezetmérnök alapszakát. A képzés során a vízzel való takarékos bánásmód, de a víztisztítás módjai is elsajátíthatók.
A szak több tudományterületre kiterjedő komplex ismereteket kínál. „A környezetmérnöki 7 féléves alapképzés célja olyan korszerű természettudományos, ökológiai, műszaki, közgazdasági és menedzsment ismeretekkel rendelkező környezetmérnökök képzése, akik a különböző területeken jelentkező környezeti veszélyeket képesek felismerni és a kárelhárítási tevékenységet irányítani. Hallgatóink specializációtól függően az ár- és belvízmentesítés, a folyószabályozás, a sík- és dombvidéki vízrendezés, a mezőgazdasági vízhasznosítás, a vizes élőhely-rekonstrukció, valamint az ivóvíz- és szennyvíz tisztítás mérnöki feladatainak ellátását szolgáló módszereket sajátítják el” – árulta el honlapunknak Vadkerti Edit tanszékvezető egyetemi docens, szakfelelős.
A víztisztítás-szennyvíztisztítás specializáción a hallgatók betekinthetnek azokba a kémiai-biológiai folyamatokba, amelyek végeredményeként a szennyezett vízből tiszta víz lesz. Elmélyedhetnek az ilyen létesítmények gépészeti és irányítástechnikai alapjaiban. A specializáción van lehetőség különböző mérések begyakorlására a biológiai és kémiai laboratóriumokkal felszerelt oktatóbázison, de külső helyszíneken is. Ehhez korszerű víz- és szennyvíz-technológiai modellberendezések állnak rendelkezésre. Aki itt végez, elhelyezkedhet például egy víz- és szennyvíztisztító telep vezetőjeként, a víz – vagy szennyvízhálózat üzemeltetésének irányítójaként, de akár a vízminőség ellenőrzését vezető munkakörben is. A hallgatók a Magyar Mérnöki Kamara többfajta szakértői (pl. hulladékgazdálkodási, levegőtisztaság-védelmi, víz- és földtaniközeg-védelmi) jogosultságát is megszerezhetik.
A vízgazdálkodás specializáción megismerhetők a természetharmonikus vízrendezés és a vizes élőhelyek rendbehozatalának mérnöki feladatai. Ilyen végzettség birtokában például az államigazgatásban, a területi vízügyi igazgatásokon vagy a civil szférában tervezéssel és kivitelezéssel foglalkozó cégeknél kezdhető meg a szakmai pályafutás. A megfelelő szakmai gyakorlat pedig a későbbiekben szakértői jogosultságot is hozhat a vízvédelem területén.
Szöveg: Tasi Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes