Az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) közigazgatás-szervező alapképzési szakán olyan szakembereket képeznek, akik elhivatottsággal és tudatosan készülnek a közszolgálati tisztviselői életpályára, így kormányzati és közigazgatási karrierre. A szakon végzett hallgatók az állami és önkormányzati szektor valamennyi területén el tudnak helyezkedni.
Az ÁNTK a hazai és nemzetközi közigazgatási szakemberek képzésének bázisintézménye, amelynek kiemelt feladata, hogy egységes szemlélet alapján biztosítsa a szakmai utánpótlást a kormányzati és közigazgatási szervek számára, továbbá a külképviseleteken, illetve a hazai közigazgatás külügyi és európai integrációs érintettségű területein. A hat féléves közigazgatás-szervező alapképzési szak három szakiránya felkészíti a hallgatókat a közigazgatási folyamatok szervezésére, fejlesztésére, hatósági jogalkalmazásra, valamint az alapvető államháztartási feladatokban való részvételre. Az általános igazgatási szakirány szerteágazó ismereteket ad a közigazgatás meghatározó területeiről, a nemzetközi közigazgatási szakirányon tanulók emelt szintű nemzetközi és európai tudásanyagot kapnak, míg az adóigazgatási szakirány professzionális adószakértői karrierre készíti fel a hallgatókat.
Budai Balázs Benjámin, a Közszervezési és Infotechnológiai Tanszék vezetője, a közigazgatás-szervező alapképzés megbízott szakfelelőse a képzést azoknak ajánlja, akik még nem feltétlenül rendelkeznek kiforrott karrier-céllal, ugyanakkor jobban érdeklődnek a jogi és adminisztratív témakörök iránt. „A hat féléves képzés olyan általános alapot ad, mely rálátást biztosít például a központi és helyi igazgatás működésére, jogi hátterére, ügyei intézésére, gazdasági és szociokulturális környezetére. Az itt diplomát szerzők a közigazgatás bármely területén megvethetik a lábukat itthon, de akár külföldön is. Ugyanakkor az sem szokatlan, hogy a versenyszférában hasznosítják közigazgatási műveltségüket” – hangsúlyozta az egyetemi docens. A szakember hozzátette, hogy az alapképzésre számos mesterszak épül, így a hallgatók általános tudásának elmélyítésére is van lehetőség a diploma megszerzését követően.
Váradi Annamária, a kar nemzetközi közigazgatási szakirányos végzős hallgatója szerint egy sokrétű képzésről van szó, többféle specializációs lehetőséggel. „Mivel a jövőmet nemzetközi területen képzelem el, számomra nem volt kérdés, hogy a nemzetközi szakirányt választom, amely biztos alapot nyújt ilyen jellegű tanulmányaim folytatásához. A képzés során mélyebb betekintést nyerhetünk az EU működésébe, a diplomácia intézménytörténetébe, de a közigazgatási szaknyelvünket is fejleszthetjük angol, illetve német nyelven” – fogalmazott a hallgató. Hozzátette, hogy közigazgatás-szervezőként valószínűleg könnyen el tud majd helyezkedni akár az állami-, akár a privát szektorban, hiszen alapos felkészítést kapott, amely a munkaerőpiacon valódi értéket ad a diplomájának.
Szöveg: Pap Melinda
Fotó: Szilágyi Dénes