- Miért a VTK?
- Alapképzések
- Mesterképzés
-
SZAKIRÁNYÚ
TOVÁBBKÉPZÉSI SZAKOK - Felvételi követelmények
-
Jelentkezés módja,
határidők - Elérhetőségek
Miért a VTK?
Mérnökök és nemzetközi vízdiplomáciai szakértők a fenntartható fejlődés szolgálatában
A világgazdaság motorját mára már a technológiaintenzív ágazatok hajtják, amelyek közül az elmúlt években magasan kiemelkedett a víz- és a környezetgazdálkodás. Ezt igazolja a két ágazatba áramló tőke nagysága és a jól képzett szakirányos mérnökök iránti folyamatos emberierőforrás-igény. Az ivóvízellátás, a szanitáció, a megújuló energiák használata, a szélsőséges időjárási viszonyok okozta vízkárok enyhítése soha nem volt még annyira fókuszterület, mint napjainkban. Napjainkra a változások korszakába léptünk. Az éghajlatváltozás, a migrációs folyamatok, a fenntarthatósági átmenet akadályai új biztonsági kihívásokat támasztanak. A vízbiztonság, a mezőgazdasági termelés-biztonság és a természetes élőhelyek ökoszisztéma szolgáltatásainak biztosítása a Kárpát-medencében is új közfeladatokat indukál.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Víztudományi Kara hazánk egyik tradicionális mérnökképző helye. A Karról kikerülő mérnökök az infrastruktúra-fejlesztés és üzemeltetés legismertebb szereplői szerte az országban. 2020-tól a Kar az államtudományi képzési területen angol nyelvű mester képzést indított vízpolitikai és vízdiplomáciai szakértők képzésére.
A Kar többek között a vízügyi ágazat utánpótlási bázisa, amely sok évtizedes múltra tekint vissza, s olyan vízgazdálkodási problémákra keresi a megoldást, mint az ökoszisztéma-szolgáltatások javítását is szolgáló árvízvédelmi biztonság megteremtése a hullámterekben, az algavirágzás megelőzése a Balatonban, a folyami hajózás biztosítása, az elsivatagosodás elleni küzdelem, a városi árvizek kiküszöbölése, a digitális vízgazdálkodási megoldások fejlesztése, a határvízi konfliktusok megoldása vízdiplomáciai eszközökkel vagy a mikroszennyezők, mikroműanyagok vízrendszereinkből történő eltávolítása. Kutatási területeink közé tartozik a globális, regionális és lokális vízpolitikákat érintő társadalmi-gazdasági, környezeti hatások elemzése. Emellett kiemelkedő eredményeket értünk el a vízkonfliktusok megoldási módszereinek fejlesztése terén is.
Az NKE építőmérnöki, környezetmérnöki és vízügyi üzemeltetési mérnöki alapképzési szakjain, valamint vízdiplomáciai mesterszakon a 21. század legjelentősebb környezeti és társadalmi kihívásaira, a globális éghajlatváltozásból eredő vízhiány és a vízgazdálkodás komplex problémáinak kezelésére képeznek szakembereket.
Az alapképzések helyszíne Baja, ahol az egyetem fejlett oktatási infrastruktúrával – vízügyi technológiai eljárások oktatására alkalmas helyekkel, laboratóriumokkal, folyamatosan bővülő mérőeszközparkkal – és jól felszerelt, modern kollégiummal, a szabadidő eltöltéséhez multifunkcionális sportpályával és hallgatói közösségi térrel rendelkezik. A mesterképzés helyszíne a korszerű és egyben a hagyományokat ápoló, budapesti Ludovika Campus.
A Víztudományi Karhoz tartoznak a Kelet-Mecsekben Magyaregregyen és a Duna partján Érsekcsanádon található mérőtelepek is, amelyek a kutatás mellett a vízgyűjtőfeltárás és a nagyvízi mérések gyakorlati oktatásának helyszínéül szolgálnak.
A víz kiemelt stratégiai szerepéből adódóan a karon végzett hallgatók iránti hazai és nemzetközi munkaerőpiaci kereslet folyamatos. A hazai vízügyi ágazat szakember-utánpótlását elsősorban a Víztudományi Kar biztosítja, ezért az itt szerzett diploma biztos elhelyezkedési lehetőséget jelent a vízügyi és víziközmű-szférában. A széles körű szakmai kapcsolatoknak köszönhetően számos hallgató már a képzés alatt állásajánlatot kaphat. Mivel a kar a globális vízválság kezelésére készíti fel hallgatóit, az egyik legkeresettebb hivatást adja mérnökjelöltjeinek.
Ismerd meg a VTK-t!
A Kar mindennapi életével kapcsolatos híreket keresd a vtk.uni-nke.hu oldalon.
Alapképzések
A 8 féléves képzés célja felkészült, kreatív gondolkodású, az innovációra nyitott építőmérnökök kibocsátása, akik alkalmasak az infrastruktúrák építési, fenntartási, üzemeltetési valamint a vállalkozási és szakhatósági feladatok ellátására, a képzésnek megfelelő tervezési és fejlesztési folyamatok önálló levezénylésére.
A végzést követően munkaerőpiaci elhelyezkedésük – mind az állami, mind a vállalkozói szférában – biztosított. A vízügyi ágazat kifejezetten innen várja utánpótlását.
A jelenkezők az alábbi specializációk közül választhatnak:
Területi vízgazdálkodási specializáció
A vízgazdálkodási, vízépítési jellegű tudásanyag főbb részei: árvízvédelem, vízrendezés, vízkészlet-gazdálkodás, vízgyűjtő-gazdálkodás, vízgyűjtőfeltárás, folyószabályozás, vízhasznosítás, ezen belül kiemelten szerepel a mezőgazdasági vízhasznosítás, az öntözés, a tározás, az ármentesítés, a vízrajz és az Európai Unió kapcsolódó irányelveinek ismerete. Az üzemeltetési kérdések mellett a tervezési, monitorozási feladatokkal is megismerkednek a hallgatók. A specializáción a vízkárelhárítás témaköréből az árvizek, belvizek, aszályok kezelésének módszereit, valamint a vízminőség-védelmi kárelhárítás speciális tudásanyagát sajátítják el. A képzésen részt vevők a gyakorlatban, terepen is találkoznak az árvízvédekezés, a geodéziai és a hidrometriai mérések világával.
Főbb tantárgyak: Mezőgazdasági vízhasznosítás; Árvízvédelem; Síkvidéki és dombvidéki vízrendezés; Folyógazdálkodás; Vízgyűjtő-gazdálkodás.
A specializáción végzett építőmérnökök leggyakrabban az államigazgatásban, a területi vízügyi igazgatóságokon vagy a civil szférában tervezéssel és kivitelezéssel foglalkozó cégeknél (például építésvezetőként, fejlesztőmérnökként) kezdik meg szakmai pályafutásukat.
A képzés eredményes elvégzését követően a Magyar Mérnöki Kamaránál területi vízgazdálkodási, vízkészlet-gazdálkodási építmények tervezésére és szakértői tevékenységek ellátására szerezhetnek jogosultságot.
A továbbtanulni szándékozók könnyen megtalálják a számukra megfelelő szakirányú továbbképzést, nappali és levelező tagozaton egyaránt.
Vízellátás-csatornázás specializáció
A hallgatók megismerik a települések, az ipari létesítmények vízellátásának, a vizek elvezetésének, kezelésének, hasznosításának eszközrendszerét és folyamatait, valamint gyakorlati feladatait. Elsajátítják a rendszerek működtetéséhez szükséges gépészeti, irányítástechnikai ismereteket, a szakmai szoftverek használatát és a vonatkozó jogi szabályozásokat.
A Vízellátás-csatornázás specializációt választó hallgatók megismerkednek az ivóvízbiztonság és a szennyvíztisztítás legfontosabb kérdésköreivel, valamint a vízi ökoszisztémák védelméhez szükséges szakismeretekkel bővítik elméleti tudásukat, szakmai kompetenciájukat.
Főbb tantárgyak: Vízellátás; Vízszerzés-víztisztítás; Csatornázás; Szennyvíztisztítás tervezése és üzemeltetése; Víz- és szennyvíziszapok kezelése; Víztechnológiai gépek; Számítógépes közműtervezés; Víztechnológiai folyamatok irányítása.
A specializáció elvégzésével többek között területi vagy szakági irányító vezető, víz- és szennyvíztisztító telepvezető, közüzemi ivóvízhálózat vagy szennyvízhálózat üzemeltetését irányító vezető, belső vízminőség ellenőrzését vezető munkakörök tölthetők be. A versenyszférában a közüzemi infrastruktúrákat tervező és kivitelező cégek előszeretettel alkalmazzák az elméleti és gyakorlati tudással rendelkező építőmérnököket. A specializáción végzett hallgatók a Magyar Mérnöki Kamarától települési víziközmű-tervezési jogosultságot kaphatnak.
A 7 féléves képzés célja olyan korszerű természettudományos, ökológiai, műszaki, közgazdasági és menedzsmentismeretekkel rendelkező környezetmérnökök képzése, akik a különböző területeken jelentkező környezeti veszélyeket képesek felismerni, valamint a kárelhárítási tevékenységet irányítani. A szak ebben az esetben is a vizet helyezi fókuszba, a globális környezeti problémák mérséklésére összpontosít, különös tekintettel a vízválságra.
Az alábbi specializációk közül lehet választani:
Víztisztítás-szennyvíztisztítás specializáció
A specializáción a hallgatók elsajátítják a vízellátás és a csatornázás szakterületének technológiai és a létesítmények, rendszerek üzemeltetésének gyakorlatorientált ismereteit. Kiemelten kezelik a víz- és szennyvíztisztítás kémiai-biológiai folyamatait, valamint a szakma jellegéből adódó gépészeti és irányítástechnikai alapok megismertetését.
A képzéshez kapcsolódó mérőgyakorlatok a korszerű víz- és szennyvíz-technológiai modellberendezésekkel, valamint biológiai és kémiai laboratóriumokkal felszerelt oktatóbázison, illetve külső helyszíneken történnek.
Főbb tantárgyak: Víziközmű-hálózatok; Vízszerzés-víztisztítás; Szennyvíztisztítás tervezése és üzemeltetése; Víz- és szennyvíziszapok kezelése; Víz- és szennyvíztisztító telepek.
A specializáció elvégzésével többek között területi vagy szakági irányító vezető, víz- és szennyvíztisztító telepvezető, közüzemi ivóvízhálózat vagy szennyvízhálózat üzemeltetését irányító vezető, belső vízminőség ellenőrzését vezető munkakörök tölthetők be. A versenyszférában elhelyezkedő mérnökök, környezetmérnöki területen tevékenykedő szakértők rendszerint komoly egzisztenciára tesznek szert. A szakon végzett hallgatók a Magyar Mérnöki Kamarától többfajta jogosultságot (mint például hulladékgazdálkodási, levegőtisztaság-védelmi, víz- és földtaniközeg-védelmi szakértő) kaphatnak.
Vízgazdálkodás specializáció
A hallgatók megismerik az ár- és belvízmentesítés, a folyószabályozás, a sík- és dombvidéki vízrendezés, valamint a mezőgazdasági vízhasznosítás létesítményeit, elsajátítják a vízgyűjtő-gazdálkodás, a természetharmonikus vízrendezés és a vizesélőhely-rekonstrukció mérnöki feladatainak ellátását szolgáló módszereket. Terepi mérőgyakorlatokon találkoznak a hidrometriai és hidroökológiai monitoring módszereivel.
Főbb tantárgyak: Vízgyűjtő-gazdálkodás; Települési vízgazdálkodás; Sík- és dombvidéki vízrendezés; Vízi környezet védelme; Vizes élőhelyek védelme, kezelése és rekonstrukciója.
A specializáción végzett környezetmérnökeink leggyakrabban az államigazgatásban, a területi vízügyi igazgatóságokon vagy a civil szférában tervezéssel és kivitelezéssel foglalkozó cégeknél kezdik meg szakmai pályafutásukat. A szakon végzettek a megfelelő szakmai gyakorlat megszerzése után szakértői, illetve tervezői jogosultságot szerezhetnek a vízvédelem területén.
A továbbtanulni szándékozók könnyen megtalálják a számukra megfelelő szakirányú továbbképzést, nappali és levelező tagozaton egyaránt.
A 6 féléves képzés célja olyan korszerű műszaki és menedzsmentismeretekkel rendelkező vízügyi üzemeltetési mérnökök képzése, akik képesek a területi, illetve települési vízgazdálkodási létesítmények üzembe helyezési, üzemeltetési feladatainak ellátására, üzemeltetői jogosultság birtokában a megfelelő mérnöki szakterületen vízügyi létesítmények beüzemelési és üzemeltetési feladatainak végzésére.
Az alábbi specializációk közül lehet választani:
Víziközmű-üzemeltetési specializáció
A specializáción a víz- és szennyvíztisztítással, a víziközművek, a fürdők üzemeltetésével kapcsolatos tudásanyag sajátítható el. A hallgatók megismerik a települési vízgazdálkodás fontosabb elemeit, a vízszerzési lehetőségeket, a víz- és szennyvíztisztítási technológiákat, megtanulják a víziközműrendszerek hatékony üzemeltetését. A specializációt választó hallgatók méréstechnikai ismereteket is szereznek a képzés során. Gyakorlati jártasságukat a víztechnológiai-hidroökológiai mérőgyakorlaton bizonyíthatják.
Főbb tantárgyak: Méréstechnika-monitoring; Víziközművek üzemeltetése; Vízszerzés-víztisztítás; Szennyvíztisztítás; Fürdők üzemeltetése.
A képzésen szerzett diplomához jogszabályban (a közcélú ivóvízművek, valamint a közcélú szennyvízelvezető és -tisztító művek üzemeltetése során teljesítendő vízügyi és vízvédelmi szakmai követelményekről, vizsgálatok köréről, valamint adatszolgáltatás tartalmáról szóló 16/2016 BM rendelet 1. melléklet szerint) is rögzített szakmai jogosítványok (a víziközmű üzemeltetéséért felelős vezetők szakmai képesítési előírásai) kötődnek.
Hidrogeológia, vízbeszerzés specializáció
A hidrogeológia, vízbeszerzés specializáción az alkalmazott hidrogeológiával, karszt-hidrogeológiával, a felszín alatti vizek hidrodinamikai modellezésével és vízgazdálkodásával ismerkedhetnek meg a hallgatók.
Főbb tantárgyak: Hidrogeológia; Karszt-hidrogeológia; Felszín alatti vizek vízgazdálkodása; Vízbeszerzés és felszín alatti vizek hidrodinamikai modellezése.
Területi vízgazdálkodás specializáció
Területi vízgazdálkodás specializáción a vízkészlet-gazdálkodás és vízrajz, a sík- és dombvidéki vízrendezés, a mezőgazdasági vízhasznosítás, valamint az árvízvédelem és folyógazdálkodás tárgykörök sajátíthatók el.
Főbb tantárgyak: Vízgyűjtő-gazdálkodás; Mezőgazdasági vízhasznosítás; Vizes élőhelyek védelme, kezelése és rekonstrukciója; Árvízvédelem; Dombvidéki vízrendezés; Síkvidéki vízrendezés; Folyógazdálkodás.
Mesterképzés
(MA in International Water Governance and Diplomacy)
Képzési helyszín: Budapest, Ludovika Campus
Az államtudományi képzési területen 2020. évben indított mesterképzési program a nemzetközi vízügyi együttműködési kihívások kezelésére készíti fel a vízügyi szakembereket, diplomatákat, gyakorló és jövőbeni kormányzati tisztviselőket. Az angol nyelvű képzés lefedi a globális és vízgyűjtő szintű nemzetközi együttműködés valamennyi lényeges politikai, intézményi, jogi és diplomáciai aspektusát. A gyakorlat- és megoldásorientált program ötvözi a legújabb releváns természet- és társadalomtudományi ismereteket. Innovatív, csoportos együttműködésre épülő oktatási módszerei képessé teszik a hallgatókat komplex vízpolitikai kihívások, döntések és konfliktusok szakszerű kezelésére.
A 3 féléves képzés célja olyan hazai és külföldi szakértők kibocsátása, akik a megszerzett ismereteik birtokában képesek a nemzetközi, az európai uniós és hazai vízügyi szervezeteknél nemzetközi vonatkozású feladatok ellátására is. A nemzetközi vízpolitika és vízdiplomácia mesterképzési szakon végzett hallgatók mester fokozatú, okleveles nemzetközi vízpolitikai menedzseri címet szereznek.
Főbb tantárgyak: Az integrált vízgazdálkodás alapjai, Bevezetés a hidrológiába, A vízpolitikai irányítás alapvető kérdései, Környezeti konfliktus-kezelés és kommunikáció; Nemzetközi és EU-s vízjog, Diplomáciai alapismeretek, A természeti erőforrások biztonságpolitikai vonatkozásai.
Szakirányú továbbképzési szakok
(4 féléves levelező munkarendű képzés)
A képzés célja olyan korszerű közigazgatási-, műszaki-, jogi- és gazdasági ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik komplex módon képesek a vízgyűjtőgazdálkodás területén jelentkező vízminőség-szabályozási (védelmi és kárelhárítási) tevékenységek elvégzésére, valamint a kapcsolódó hatósági és szakhatósági feladatok ellátására. Alkalmasak a rendelkezésre álló erőforrások tervezésére, irányítására. Szakterületi jártasságuk segítségével hozzájárulnak a vízügyi ágazat, a kormányhivatalok, az önkormányzatok, a katasztrófavédelem (vízügyi hatóság) korszerű és hatékony működtetéséhez.
A végzett hallgatók képesek az árvíz- és belvízvédekezési feladatok helyszíni operatív irányítására, a védekezést irányító szervezet szakfeladatainak ellátására, az árvíz- és belvízvédelem szakterületen jelentkező fejlesztési feladatok megoldására. Elsajátítják továbbá a szakhatósági feladatok emelt szintű ellátásához, valamint az árvíz- és belvízvédelem szakterületén a tervezői, a szakértői, az építési műszaki ellenőri munkához, a jogosultság megszerzéséhez szükséges ismereteket.
A turizmusban érdekelt létesítmények mellett egyre több uszoda épül országszerte, amelyek üzemeltetése – a modernebb technológiák, energiahatékony rendszerek megjelenésével – komoly szaktudást igényel. A szakszerű üzemeltetés hiányában a milliárdos létesítési költséggel épülő fürdőkben jelentős károk keletkezhetnek.
A képzés célja olyan fürdővezető szakemberek képzése, akik megalapozott elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint készségek birtokában képesek a fürdők üzemeltetéséhez kapcsolódó vezetői munkakörök ellátására.
A képzés célja a jelentkezők ismeretanyagának bővítése korszerű általános és szakmai természetvédelmi, valamint vízgazdálkodási ismeretekkel. A mérnöki oklevéllel, szakmai előképzettséggel rendelkező szakmérnökök a továbbképzés elvégzése után képesek lesznek a természetvédelem területén felmerülő, vízgazdálkodással kapcsolatos kihívások, illetve a vízgazdálkodás területén megjelenő természetvédelmi kérdések kezelésére, tervezési, hatósági-felügyeleti és üzemeltetési jellegű feladatok és munkák magas színvonalú, a növekvő elvárásoknak megfelelő ellátására.
A képzés célja a vállalkozásokban és a közszférában dolgozó, műszaki alapdiplomát szerzett szakemberek továbbképzése annak érdekében, hogy képessé váljanak a munkájuk során felmerülő gazdasági problémák megoldására önállóan vagy egy szakértői csapat értékes tagjaként. Az elméleti és gyakorlati ismereteket megszerzett, végzett hallgatók gazdálkodási és vezetési feladatokat teljesítenek a magas szintű műszaki tartalmú létesítmények tervezési, kivitelezési, üzemeltetési, fejlesztési és felhagyási fázisaiban, kiemelten a vízügyi ágazat különböző területein.
A posztgraduális szak moduljai úgy épülnek fel, hogy teljes mértékben megfeleljenek azok egyedi képzési igényeinek is, akik bővíteni kívánják felkészültségüket a munkaerőpiacra lépést vagy újrakezdést megelőzően, a könnyebb érvényesülés és a gyors karrierépítés érdekében.
A képzés célja olyan korszerű műszaki, jogi és közigazgatási ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik komplex módon képesek a vízgazdálkodás területén jelentkező tervezési, üzemeltetési és vízvédelmi tevékenység támogatására, valamint a hatósági és szakhatósági feladatok ellátására.
A képzés célja olyan korszerű közigazgatási, műszaki, jogi és gazdasági ismeretekkel rendelkező szakemberek képzése, akik komplex módon képesek a vízgyűjtő-gazdálkodás területén jelentkező vízminőség-szabályozási (védelmi és kárelhárítási) tevékenységek elvégzésére, valamint a kapcsolódó hatósági és szakhatósági feladatok ellátására. Alkalmasak a rendelkezésre álló erőforrások tervezésére, irányítására. Szakterületi jártasságuk segítségével hozzájárulnak a vízügyi ágazat, a kormányhivatalok, az önkormányzatok, a katasztrófavédelem (vízügyi hatóság) korszerű és hatékony működtetéséhez.
A képzés célja a jelentkezők ismeretanyagának bővítése korszerű általános és szakmai vízrajzi ismeretekkel. A mérnöki oklevéllel, szakmai előképzettséggel rendelkező szakmérnökök a továbbképzés elvégzése után képesek lesznek a vízrajz területén megjelenő kihívások, a vízrajzi mérőhálózatok, mérőrendszerek, monitoringrendszerek tervezésére és üzemeltetésére, valamint a korszerű méréstechnikai, adatfeldolgozási és adatkezelési feladatok magas színvonalú, a növekvő elvárásoknak megfelelő ellátására.
A képzés során a hagyományos és az új víz- és szennyvíztisztítási, víz- és szennyvíziszap-kezelési technológiákat, a megvalósításukat szolgáló műtárgyakat, berendezéseket, valamint azok létesítését, üzemeltetését ismerhetik meg a hallgatók. A képzés kitér a korszerű üzemeltetés irányítástechnikai berendezéseire és a fontosabb irányítási algoritmusokra, az üzemeltetéshez szükséges műszaki-gazdasági, közegészségügyi és jogi ismeretekre, valamint a kapcsolódó elméleti alapokra, ágazati és EU-ismeretekre.
A szakmérnöki képzésben szerzett diplomához jogszabályban (a közcélú ivóvízművek, valamint a közcélú szennyvízelvezető és -tisztító művek üzemeltetése során teljesítendő vízügyi és vízvédelmi szakmai követelményekről, vizsgálatok köréről, valamint adatszolgáltatás tartalmáról szóló 16/2016 BM rendelet 1. melléklet) is rögzített szakmai jogosítványok kötődnek. Az itt végzett szakmérnökök olyan szakági vezető pozíciókat tölthetnek be, amelyek társadalmi presztízse magas, bérezése kiemelkedő.
Ösztöndíjak, felvételi követelmények
A nappali munkarendű hallgatók jelentős része az egyetemmel kötött közszolgálati ösztöndíjszerződés keretében folytatja tanulmányait, de további ösztöndíjak megszerzésére is kínálkozik lehetőség.
A közszolgálati ösztöndíj lehetőséget biztosít, a már oklevelet szerzett jelentkezők számára is, hogy a mérnöki tanulmányaikat, másod diplomájukat is az államilag biztosított 12 féléven túl is támogatott formában folytathassák.
A Víztudományi Karon a 2022/2023-as tanévtől indult a Vízügyi ösztöndíj pályázat, amelyre a nappali munkarendű építőmérnök alapképzésben résztvevő elsőéves, közszolgálati ösztöndíjas, aktív státuszú hallgatók pályázhatnak. Az ösztöndíj nemcsak rendszeres havi pénzügyi támogatást, hanem a diploma megszerzését követően biztos munkahelyet jelent az ösztöndíjat elnyert hallgatók számára. Sikeres pályázat esetén a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, mint ösztöndíjat nyújtó és az érintett Vízügyi Igazgatóság, mint munkahelyet biztosító szerződést köt minden eredményes pályázóval. A bírálati szempontok között szerepel az elért felvételi pontszám, valamint a szakmai és tudományos előélet. A jelentkezők szakmai elhivatottságuk bemutatására egy szakmai motivációs elbeszélgetésen is részt vesznek.
FELVÉTELI KÖVETELMÉNYEK
A kar által meghirdetett szakokra az általános felvételi követelmények vonatkoznak. Szakirányú továbbképzésekre az alapszakos oklevél megszerzését követően lehet jelentkezni. Az induló képzésekről minden esetben a kar honlapja nyújt naprakész tájékoztatást.
A mesterképzésre jelentkezők esetében a belépéshez szükséges kreditek száma 60 kredit, minimum 30 kredit a korábbi tanulmányok alapján. 30 kredit esetén különbözeti tárgyak felvétele kerül meghatározásra. Az előzetes kreditelismertetésre az alábbi ismeretkörök biztosítanak lehetőséget: politikatudományi, jogi, műszaki, vízgazdálkodási, gazdasági, természettudományi, társadalomtudományi, nemzetközi tanulmányok.
VÁLTOZÁSOK 2024-TŐL
Javasoljuk az emeltszintű érettségi letételét, ami többletpontot jelenthet, de az eljárás során nem általános felvételi követelmény. Az emelt szintű érettségi követelmény megszűnik valamennyi alapképzésen (építőmérnöki, környezetmérnöki, vízügyi üzemeltetési mérnöki), jogszabályi minimum ponthatárt nem állapítunk meg.
Bővül a tanulmányi pontok számításához szükséges ötödik tantárgyak köre, az érettségi bizonyítványban szereplő vizsgaeredmények közül az ötödik érettségi vizsgatárgyak, továbbá az érettségi pont számításához felhasználható érettségi tantárgyak köre.
A 2024-es felvételi eljárásban az elfogadható érettségi tárgyak között szerepel többek között már a földrajz is.
Megszűnik a többletpontok rendszere, az újonnan meghatározott intézményi pontok túlnyomó többsége korábban többletpont jogcímként működött: államilag elismert vagy azzal egyenértékű, magyartól eltérő idegen nyelvből tett nyelvvizsga, emelt szintű érettségi vizsga, esélyegyenlőség, sporteredmény (8 éven belül szerzett, a NOB által elismert sportágban), szakképesítés, felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél, a szakképzésről szóló törvény szerint a szakképesítésért felelős miniszter által szervezett országos szakmai tanulmányi versenyen (OSZTV) elért helyezése alapján a szakmai vizsga egésze alól felmentést kapott jelentkezők esetében, a hatályos jogszabályok szerint szakiránynak megfelelő továbbtanulás.
Szintén intézményi pontot jelentenek a különféle tanulmányi versenyeken elért eredmények, mint például az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV), Szakmai előkészítő érettségi tantárgyak versenye (SZÉTV), Ágazati és ágazaton kívüli szakmai érettségi vizsgatárgyak vagy az Ágazati és ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak versenyei, valamint egyéb országos szakmai versenyek. Beszámítható lesz a Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciáján (TUDOK), Országos Művészeti Tanulmányi Versenyen, Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen, Tudományos Diákköri Tanács (TDK) vagy az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDK) által szervezett versenyeken, az “Ifjú tudósok” tudományos középiskolai vetélkedőn, továbbá Nemzetközi Tudományos Diákolimpián elért eredmények. Új elemként jelenik meg az Országos Haditorna Versenyen, a Nemzetközi Kadét Kupa és a Honvéd Kadét Kupa versenyen elért eredmény, valamint a munkahelyi tapasztalat.
Jelentkezés módja, határidők
- a felvételizők kizárólag a Felvi.hu oldalról elérhető E-felvételin keresztül nyújthatják be jelentkezésüket 2024. február 15-ig.
- az elektronikus felvételi a felsőoktatásba történő jelentkezés és a felsőoktatási felvételi eljárás alatti ügyintézés online változata
- a felsőoktatási felvételi eljárás során a jelentkező díjmentesen nyújthatja be a jelentkezési kérelmét
- díjmentes alapjelentkezés három képzés megjelölését teszi lehetővé, ezen felül a jelentkezőnek jelentkezésekor – a jelentkezési helyek számától függően – kiegészítő díjat kell fizetnie
- lépései:
- regisztráció
- jelentkezési helyek kitöltése
- jelentkezési sorrend/sorrendmódosítás
- E-felvételi jelentkezés kitöltése
- kiegészítő eljárási díj befizetése
- hitelesítés
- fel kell tölteni valamennyi, már rendelkezésre álló a tájékoztatóban meghatározott dokumentumot
- amennyiben valamilyen dokumentum a jelentkezési határidőig még nem áll rendelkezésre, úgy azokat későbbi időpontig fel lehet tölteni
- a benyújtásra az E-felvételibe való feltöltéssel vagy postai úton kerülhet sor
- E-felvételi esetén a dokumentumok szkennelt példányát kell feltölteni a jelentkezéshez
- míg postai benyújtás estén fekete-fehér, A4-es formátumú fénymásolatot kell csatolni
- a másolatokat mindig csak 1 példányban kell feltölteni
- a dokumentumok a hitelesítő adatlap „Csatolt dokumentumok” pontjában ellenőrizhetők
- a jelentkező az elektronikus felületen benyújtotta jelentkezését
- az űrlapot hitelesítette
- kötelezően benyújtandó dokumentumok
- érettségi bizonyítvány (alapképzésre történő jelentkezéskor)
- felsőfokú oklevél (mester- és doktori képzésre történő jelentkezéskor)
- a felvételi eljárás kiegészítő díjának igazolása
- pontszámításhoz beküldendő további dokumentumok
- középiskolai bizonyítvány
- felsőfokú tanulmányok igazolása
- többletpontokat igazoló dokumentumok
- nyelvtudást igazoló dokumentum
- tanulmányi és művészeti versenyeredmény igazolása
- felsőoktatási szakképzést igazoló dokumentum
- szakképesítést igazoló dokumentum
- sporteredmény igazolása
- hátrányos helyzet igazolása
- fogyatékosság igazolása
- gyermekgondozás
- az Egyetem által meghatározott további speciális dokumentumok
Felvételi pontjaid kiszámításához segítséget találsz ITT.
A 2023. évi felvételi ponthatárok az alábbi linken találhatóak:
Kérdésed van? Keresd a VTK kollégáit!
További információkért keresse a Víztudományi Kar munkatársait az alábbi elérhetőségeken:
Cím: 6500 Baja, Bajcsy-Zsilinszky u. 12-14.
Telefon:+36 (1) 523 9000/ 19006, +36 30 979 3905
Alapképzések esetén :+36 (1) 523 9000/19009
Mesterképzés esetén :+36 (1) 523 9000/ 19016
Szakirányú továbbképzés :+36 (1) 523 9000/ 19016
Tanulmányi Osztály elérhetősége: vtk.tanulmanyi@uni-nke.hu