- Miért az RTK?
- Alapfelkészítés
- Alapképzések
- Mesterképzések
- Felvételi követelmények
-
Jelentkezés módja,
határidők - Elérhetőségek
Miért az RTK?
Magyarországon kizárólag a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán (RTK) képeznek rendészeti felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembereket. A kar hallgatói nappali munkarendben három-, illetve négyéves alapképzési, levelező munkarendben hároméves alapképzési, valamint kétéves mesterképzési szakokon folytathatnak tanulmányokat. Az itt végzettek iránt hosszú távon is prognosztizálható a kereslet, hiszen folyamatos a megrendelői igény a rendészeti ágazat szervei, így különösen a rendőrség, a Büntetés-végrehajtási Szervezet, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, valamint a magánbiztonsági és az önkormányzati rendészeti szféra részéről.
A nappali munkarendes képzések túlnyomó többsége egy felvételi tárgyból tett emelt szintű érettségi birtokában pályázható. Egy-két szakirány esetében azonban csak a rendvédelmi szervek hivatásos állományából lehet jelentkezni. Erről célszerű az RTK felvételi weboldalán tájékozódni. A részletes infomációkhoz az oldal bal oldalán, az Alap-, vagy a Mesterképzés kiválasztásával tudnak hozzájutni.
A nappali képzések többsége fizikai, egészségügyi és pszichológiai alkalmassági vizsgálathoz kötött. A vizsgálat negatív kimenetele jó tanulmányi eredmények elérése esetén sem teszi lehetővé a rendészeti képzésre történő felvételt. Az egyetemre történő biztos bejutás érdekében azt javasoljuk a jelentkezőknek, hogy olyan képzéseket is jelöljenek meg, amelyekhez nem kapcsolódnak alkalmassági vizsgálatok.
Az RTK otthona a Ludovika Campus, ahol kollégiumi elhelyezést is biztosítunk a hallgatóknak. A rendészeti speciális képzés a Rendészeti Oktatási Épületben, valamint a campus sportlétesítményeiben zajlik.
Ismerd meg az RTK-t!
A Kar mindennapi életével kapcsolatos híreket keresd a rtk.uni-nke.hu oldalon.
Alapfelkészítés
A civil szakirányok kivételével az első évfolyamos nappali munkarendre felvett hallgatók rendészeti alapfelkészítésen vesznek részt. Az alapfelkészítés első öt hete (intenzív szakasz) mind fizikailag, mind mentálisan megterhelő, ennek során alapvetően gyakorlati foglalkozásokon (lőkiképzés, alaki, testnevelés) vesznek részt a hallgatók. Az intenzív szakasz célja a fizikai állóképesség növelése, a rendészeti szocializáció alapjainak lerakása, a karon és a rendvédelmi szerveknél elvárt alapvető szolgálati érintkezési és magatartási szabályok elsajátítása. A hallgatók szoros napirend szerint élnek. A napirend része a reggeli ébresztő (06.00), a reggeli torna, a tanórán kívüli elfoglaltságok és a takarodó (22.00). Az alapfelkészítés időszakában a hallgató számára a szabadidő korlátozottan áll rendelkezésre. Aki az alapfelkészítést egészségügyi vagy mentális okokból nem teljesíti, esetleg időközben rájön, hogy nem a rendészeti képzés érdekli, az a Tanulmányi és Vizsgaszabályzatban foglaltak, valamint a szabad kapacitások függvényében kérheti átvételét az egyetem más, nem rendészeti és katonai képzést folytató alapszakjaira.
Alapképzések
(8 féléves képzés)
Az egyik legnépszerűbb rendőri tevékenység a bűnügyi nyomozói munka. Az RTK egyik küldetése olyan bűnügyi szakemberek képzése, akik szakmai és vezetői felkészültségük alapján alkalmasak a rendőrség bűnügyi szolgálatainál beosztott tiszti, illetve vezetői feladatok ellátására, azonosulni tudnak a szervezet elvárásaival, és kellő mélységű szakmai ismeretekkel rendelkeznek. A képzés eredményeként évről évre felkészült szakemberek csatlakoznak a rendőrséghez.
Az itt tanulók a következő szakirányokon szerezhetnek oklevelet:
- bűnüldözési szakirány,
- gazdasági nyomozó szakirány,
- kiber nyomozó szakirány.
A szakon végzett szakemberek különböző típusú bűncselekmények esetében végeznek nyomozói munkát a rendőrség szervezeti egységeinél, amely a bűncselekmények elkövetőinek felderítését és a bizonyítékok összegyűjtését jelenti. A hallgatók elsajátítják az ehhez szükséges kriminalisztikai és jogi ismereteket, emellett megfelelő fizikai, intézkedéstaktikai és pszichológiai felkészítést kapnak. A szakon végzettek a rendőrség városi kapitányságain, megyei főkapitányságain helyezkedhetnek el nyomozóként.
A szakon közös főbb tantárgyak: Krimináltechnika, Krimináltaktika, Kriminálmetodika, Kriminológia, Kriminálpszichológia, Büntetőjog, Intézkedéstaktika, Robotzsaru, Társadalomtudományi tantárgyak.
Bűnüldözési szakirány
A bűnüldözési szakirányt választó hallgatók a bűncselekmények nyomozásához, a büntetőeljárások sikeres lefolytatásához szükséges ismeretekre tesznek szert, mely során önállóan, vagy másokkal együttműködve különféle nyomozati cselekményeket végeznek, nyomokat rögzítenek, szemléket, kutatásokat, lefoglalásokat, kihallgatásokat hajtanak végre, forró nyomon üldöznek, és megkísérlik felderíteni, majd elfogni az elkövetőt.
A szakirány főbb tantárgyai: Bűnügyi szolgálati ismeretek, Bűnügyi hírszerzés aktualitásai, Csúcstechnológiai bűnözés és nyomozása, Bűnügyi elemzés.
Gazdasági nyomozó szakirány
A gazdasági nyomozó szakirány hallgatói megismerik a gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények nyomozását, pénzügyi, számviteli ismeretekre tesznek szert, elsajátítják a közgazdaságtan bűnüldözést segítő elemeit és a pénzügyi rendszer működésére, a gazdasági társaságok tevékenységére vonatkozó jogi normákat. A képzés befejezését követően a végzettek képesek lesznek az egyes gazdasági bűncselekmények felismerésére, azok jogi minősítésére, felderítésére, bizonyítására. Különösen a csalás, sikkasztás, hűtlen kezelés, korrupciós bűncselekmények, pénzmosás, bankkártya hamisítás esetén járnak el.
A szakirány főbb tantárgyai: Gazdaságvédelmi ismeretek, Gazdaságvédelmi pénzügyi jog, Korrupció nyomozása.
Kiber nyomozó szakirány
A kiber nyomozó szakirány a legújabb a bűnügyi szakon belül. Létjogosultságát az indokolja, hogy a 21. században az informatikai eszközök és rendszerek fejlődése miatt a kibertérben elkövetett vagy az onnan érkező támadások, bűncselekmények száma jelentősen megemelkedett. Ezek elkövetéséhez, így a felderítéséhez is speciális szakértelem szükséges. A hallgatók a képzés során megismerik az információs rendszerek működésének alapjait, valamint elsajátítják a kiber bűncselekmények felderítéséhez és bizonyításához szükséges informatikai, speciális jogi, kriminalisztikai és bűnügyi szolgálati ismereteket. A legjellemzőbb bűncselekmények az informatikai rendszerek felhasználásával elkövetett csalások, zaklatások, készpénz-helyettesítő fizetési eszközökkel visszaélés, gyermekpornográfia.
A szakirány főbb tantárgyai: Infokommunikációs hálózatok és távközlési rendszerek, Pénzügyi és szervezett bűnözés a kibertérben, Infokommunikációs eszközök, A kiberbűnözés büntetőjogi sajátosságai, Kibernyomozói munka a terepen, A kiberbűncselekmények speciális jellemzői.
A szakon végzettek elsősorban a helyi szintű rendőri szerveknél, városi és kerületi rendőrkapitányságokon rendőrtisztként kezdik meg munkájukat.
(8 féléves képzés)
Ezen a szakon a rendőrség és az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság számára készítenek fel vezetői készségekkel és szakterületi speciális ismeretekkel rendelkező szakembereket. A hallgatók megismerkedhetnek a rendészeti igazgatásban alkalmazott elvekkel, eljárásokkal és eszközökkel.
A szakon közös főbb tantárgyak: Kriminalisztika, Kriminológia, Kriminálpszichológia, Büntetőjog, Intézkedéstaktika és lőkiképzés, Robotzsaru, társadalomtudományi tantárgyak, szakiránynak megfelelő tantárgyak.
Az itt tanulók a következő szakirányokon szerezhetnek oklevelet:
- bevándorlási,
- határrendészeti rendőr,
- igazgatásrendészeti rendőr,
- közlekedésrendészeti rendőr,
- közrendvédelmi rendőr.
Bevándorlási szakirány
A bevándorlási szakirány célja, hogy az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság rendőrtiszti utánpótlását biztosítsa. Olyan szakmai képzést kínál, amely a rendőrtiszti képesítéshez szükséges feltételek és kompetenciák biztosításán túl külön hangsúlyt helyez a külföldiek beutazásával, tartózkodásával összefüggő hatósági jogalkalmazói tevékenységre.
A szakmai oktatás elsősorban migrációelméleti, idegenrendészeti, menekültügyi és állampolgársági jogi kurzusokon valósul meg. Emellett a képzés kiemelt figyelmet fordít a migráció és a bűnüldözés kapcsolatára.
Az e szakirányt elvégző hallgatók rendőrtisztként szolgálnak majd az idegenrendészeti hatóság állományában. Főbb állomáshelyek lehetnek: Budapest, Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár.
Határrendészeti rendőr szakirány
A rendőrségen belül 2008-tól önálló határrendészeti szolgálati ág látja el az államhatár őrzését, a határforgalom ellenőrzését, a határrend fenntartását és az illegális migráció elleni fellépéssel járó feladatokat. Mindez azért is nagy felelősség, mert Magyarország az EU schengeni külső határokkal rendelkező tagállamaként nemcsak az ország, hanem egyben a térség határainak ellenőrzéséért is felelős.
A szakirány főbb tantárgyai: Határellenőrzés, Határőrizet, Határforgalom-ellenőrzés, Határrendészeti igazgatás.
A végzett hallgató elsősorban a schengeni külső határszakaszon (román, ukrán, szerb határon) működő határrendészeti kirendeltségeken, a Készenléti Rendőrségnél vagy nemzetközi forgalmat bonyolító repülőtereken, általában alosztályvezetőként vagy előadóként tud elhelyezkedni.
Igazgatásrendészeti rendőr szakirány
Az igazgatásrendészet területén a rendőrségnél dolgozók olyan feladatokat látnak el, mint például a szabálysértési és fegyverengedélyezési eljárások lefolytatása, a személy- és vagyonvédelmi, valamint magánnyomozói tevékenység engedélyezése, a polgári felhasználású robbanóanyagok és pirotechnikai termékek egyes rendészeti feladatot ellátó személyek (pl. mezőőr, halászati őr, természetvédelmi őr, közterület-felügyelő) tevékenységének engedélyezése, valamint a kábítószer és pszichotróp anyagok legális forgalmának, tárolásának ellenőrzése.
A szakirány főbb tantárgyai: Igazgatásrendészeti jog, Szabálysértési jog.
A szakirányon végzettek a városi rendőrkapitányságok igazgatásrendészeti osztályain helyezkedhetnek el rendőrtiszti munkakörökben.
Közlekedésrendészeti rendőr szakirány
Magyarországon a baleset-megelőzés törvényből fakadóan állami feladat, amely szervezett formában a rendőrség irányítása mellett, egyes állami szervek és társadalmi szervezetek együttműködésével valósul meg. A közlekedésrendészet területén dolgozók részt vesznek a forgalomszervezésben, a forgalomirányításban, a forgalom-ellenőrzésben, a közlekedési balesetek helyszíni szemléjében és vizsgálatában, de feladatuk a közlekedési szabályszegőkkel szembeni fellépés, illetve szankcionálás is. Mivel a közterületi intézkedések azonnali döntéseket igényelnek, a végzett hallgatóknak naprakész jogszabályi ismeretekkel kell rendelkezniük.
A szakirány főbb tantárgyai: Közlekedésrendészeti ismeretek, KRESZ és vezetéstechnika, Forgalomszervezés és -irányítás, Forgalom-ellenőrzés, Balesetelemzés, közlekedéskriminológia, Csapatszolgálati szakismeret, Közrendvédelmi ismeretek.
A végzést követően rendőrtisztként a következő jellemző beosztásokat tölthetik be a hallgatók közlekedésrendészeti területen: balesetvizsgáló, balesetmegelőzési előadó, későbbiek során baleseti helyszíni szemlebizottság- vezető.
Közrendvédelmi rendőr szakirány
A rendőrség közrendvédelmi szerveinek fő feladata a közrendet sértő személyekkel szembeni nyílt rendőri fellépés, illetve szankcionálás. A közrendvédelem területéhez tartozik például a járőr- és őrszolgálat, a körzeti megbízotti szolgálat, a rendezvénybiztosítás vagy a csapatszolgálati tevékenység. Ez a szakterület naprakész és széles körű jogszabályi tudást igényel, így például a hallgatók büntetőjogi, szabálysértési jogi és közigazgatási jogi ismereteket is szereznek a képzés során.
A szakirány főbb tantárgyai: Közrendvédelmi szakismeretek, Közrendvédelmi vezetői ismeretek, Közlekedésrendészeti ismeretek, Csapatszolgálati szakismeretek.
A végzettek többnyire városi rendőrkapitányságon előadó, főelőadó beosztásban dolgoznak, később jellemzően vezetői karriert futnak be.
(6 féléves képzés)
A képzésekre csak a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományából lehet jelentkezni. A polgári pályázók számára a 8 féléves bűnügyi alapképzési szak nyújt ilyen jellegű képzést.
A hallgatók a képzés során elsajátítják a szükséges kriminalisztikai és jogi ismereteket, emellett megfelelő fizikai, intézkedéstaktikai és pszichológiai felkészítést kapnak. A rendőri szakirányokon végzettek a rendőrség városi kapitányságain és megyei főkapitányságain helyezkedhetnek el nyomozóként.
Az itt tanulók a következő szakirányokon szerezhetnek oklevelet:
- bűnügyi hírszerző,
- bűnügyi nyomozó,
- gazdaságvédelmi nyomozó,
- informatikai nyomozó.
Szakon közös főbb tantárgyak: Alkotmányjogi alapintézmények és alapjogok, Közigazgatásalapintézményei, Büntetőjog, Büntető eljárás-jog, Kriminológia, Kriminálpszichológia, Bűnügyi szolgálati ismeretek, Intézkedéstaktika Krimináltechnika; Krimináltaktika; Kriminálmetodika.
Bűnügyi hírszerző szakirány
Levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományában bűnügyi területen legalább 3 éve dolgozók jelentkezhetnek. A jelentkezőnek rendelkeznie kell érvényes és kockázatmentes biztonsági szakvéleménnyel, valamint az állományilletékes parancsnok által kiadott támogató nyilatkozattal.
A szakirányon folyó képzés célja olyan bűnügyi szakemberek képzése, akik ismerik a nyomozási cselekmények végrehajtásának módozatait, a titkos információgyűjtésre, leplezett eszközök alkalmazására vonatkozó szabályozókat. A hallgatók elsajátítják azokat a – különösen a humán információszerzés területét érintő – speciális kriminalisztikai és bűnügyi szolgálati ismereteket, amelyek alkalmazásával képesek lesznek a bűncselekmények megelőzésére, felderítésére irányuló munka és együttműködés megszervezésére, büntetőeljárások megindításához és eredményes befejezéséhez szükséges információk megszerzésére. A jelentkezés további speciális feltétele a felderítő (vagy legalább bűnügyi) területen szerzett gyakorlati tapasztalatok, ilyen egységeknél eltöltött szolgálati idő, érvényes és kockázatmentes biztonsági szakvélemény.
A szakirány főbb tantárgyai: Humán információszerzés, Technikai bűnügyi hírszerzés.
Bűnügyi nyomozó szakirány
Nappali és levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendőrség vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
A szakirányt választó hallgatók a bűncselekmények nyomozásához szükséges ismeretekre tesznek szert. Ennek során önállóan, vagy másokkal együttműködve különféle nyomozati cselekményeket végeznek, nyomokat rögzítenek, szemléket, kutatásokat, lefoglalásokat, kihallgatásokat hajtanak végre, forró nyomon üldöznek, és megkísérlik felderíteni, majd elfogni az elkövetőt. A lakosság biztonságérzetét leginkább befolyásoló jogsértések, így az élet és testi épség elleni, vagyon elleni, kábítószerrel összefüggő, szervezett bűnözéssel kapcsolatos, szexuális bűncselekmények nyomozásában vesznek részt.
A szakirány főbb tantárgyai: Bűnügyi szolgálati ismeretek; Bűnügyi elemzés; Csúcstechnológiai bűnözés.
Gazdaságvédelmi nyomozó szakirány
Levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendőrség, vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
A szakirány hallgatói a megismerik a gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények nyomozását, amelyhez pénzügyi, számviteli ismeretekre tesznek szert, valamint elsajátítják a közgazdaságtan bűnüldözést segítő elemeit, a pénzügyi rendszer működésére, a gazdasági társaságok tevékenységére vonatkozó jogi normákat. A képzés befejezését követően képesek lesznek az egyes gazdasági bűncselekmények felismerésére, jogi minősítésére, felderítésére, bizonyítására. Különösen a vagyon elleni bűncselekményeken belül a csalás, sikkasztás, hűtlen kezelés, korrupciós bűncselekmények, pénzmosás és bankkártya-hamisítások esetén járnak el.
A szakirány főbb tantárgyai: Gazdaságvédelmi ismeretek, Pénzügyi jog.
Informatikai nyomozó szakirány
Levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendőrség, vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
Ez a bűnügyi igazgatási alapképzési szak legújabb szakiránya. Létjogosultságát az indokolja, hogy a 21. században az informatikai eszközökhöz, rendszerekhez köthető bűncselekmények száma megemelkedett. Ezek elkövetéséhez, így a felderítéséhez is speciális szakértelem szükséges. A hallgatók a képzés során megismerik az információs rendszerek működésének alapjait, valamint elsajátítják az informatikai eszközökkel elkövetett jogsértések felderítéséhez és bizonyításához szükséges informatikai, speciális jogi, kriminalisztikai és bűnügyi szolgálati ismereteket. A legjellemzőbb ilyen jellegű bűncselekmények az informatikai rendszerek felhasználásával elkövetett csalások, zaklatások, készpénz-helyettesítő fizetési eszközökkel visszaélés, gyermekpornográfia.
A szakirány főbb tantárgyai: Informatika, Infokommunikációs hálózatok és távközlési rendszerek; A kiberbűncselekmények speciális sajátosságai; Vagyoni, pénzügyi és szervezett bűnözés a kibertérben.
A bűnügyi igazgatási szak felsorolt szakirányain végző hallgatók elsősorban a helyi szintű rendőri szerveknél, városi és kerületi rendőrkapitányságokon kezdik meg munkájukat.
(6 féléves képzés)
Ezen a szakon széles skálán folyik a képzés: a közterületi rendőrjárőröket irányító rendőrtisztektől az idegenrendészeti rendőrtisztekig sokféle beosztás betöltésére készítik itt fel a diákokat. A hallgatók megismerkedhetnek a rendészeti és az idegenrendészeti igazgatásban alkalmazott elvekkel, eljárásokkal és eszközökkel.
A rendészeti igazgatási szak szakirányai (kivéve a közrendvédelmi szakirányt) csak levelező munkarendben indulnak. A képzésekre csak a rendőrség és az Országgyűlési Őrség hivatásos állományából lehet jelentkezni. A rendőrség állományába készülő polgári pályázóknak a rendészeti alapképzési szak szakirányai biztosítanak lehetőséget az ilyen jellegű tudás megszerzésére.
Szakon közös főbb tantárgyak: Alkotmányjogi alapintézmények és alapjogok; Közigazgatás alapintézményei; Büntetőjog; Büntető eljárás-jog; Kriminalisztika; Kriminológia; Kriminálpszichológia; Intézkedéstaktika.
Az itt tanulók a következő szakirányokon szerezhetnek oklevelet:
- idegenrendészeti,
- határrendészeti,
- igazgatásrendészeti,
- közlekedésrendészeti,
- közrendvédelmi.
Idegenrendészeti szakirány
Levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendőrség, vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
A szakmai oktatás elsősorban migrációelméleti, idegenrendészeti, menekültügyi és állampolgársági jogi kurzusokon valósul meg.
Az e szakirányt elvégző hallgatók rendőrtisztként szolgálnak majd az idegenrendészeti hatóság állományában. Főbb állomáshelyek lehetnek: Budapest, Debrecen, Győr, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár.
A szakirány főbb tantárgyai: Migrációelmélet, Állampolgársági jog és igazgatás, Státuszjogok, Menedékjog.
Határrendészeti szakirány
Nappali és levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendőrség, vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
A rendőrségen belül 2008-tól önálló határrendészeti szolgálati ág látja el az államhatár őrzését, a határforgalom ellenőrzését, a határrend fenntartását és az illegális migráció elleni fellépéssel járó feladatokat. Mindez azért is nagy felelősség, mert Magyarország az EU, schengeni külső határokkal rendelkező tagállamaként nemcsak az ország, hanem egyben a térség határainak ellenőrzéséért is felelős.
A szakirány főbb tantárgyai: Határellenőrzés, Határőrizet, Határforgalom-ellenőrzés, Határrendészeti igazgatás.
A végzett hallgató elsősorban a schengeni külső határszakaszon (román, ukrán, szerb határon) működő határrendészeti kirendeltségeken, a Készenléti Rendőrségnél vagy nemzetközi forgalmat bonyolító repülőtereken általában alosztályvezetőként vagy előadóként tud elhelyezkedni.
Igazgatásrendészeti szakirány
Levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendőrség, vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
Az igazgatásrendészet területén tevékenykedő szakemberek olyan feladatokat látnak el, mint a szabálysértési és fegyverengedélyezési eljárások lefolytatása, a személy- és vagyonvédelmi, valamint magánnyomozói tevékenység engedélyezése, vagy a polgári felhasználású robbanóanyagok és pirotechnikai termékek engedélyezése.
A szakirány főbb tantárgyai: Igazgatásrendészeti jog, Szabálysértési jog.
A végzettek a városi rendőrkapitányságok igazgatásrendészeti osztályain helyezkedhetnek el.
Közlekedésrendészeti szakirány
Levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a rendőrség, vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
Magyarországon a baleset-megelőzés törvényből fakadóan állami feladat, amely szervezett formában a rendőrség irányítása mellett, egyes állami szervek és társadalmi szervezetek együttműködésével valósul meg. A közlekedésrendészet területén tevékenykedő szakemberek részt vesznek a forgalomszervezésben, -irányításban és -ellenőrzésben, a közlekedési balesetek helyszíni szemléjében és vizsgálatában, de feladatuk a közlekedési szabályszegőkkel szembeni fellépés, illetve szankcionálás is.
A szakirány főbb tantárgyai: Közlekedésrendészeti ismeretek, KRESZ és vezetéstechnika, Forgalomszervezés és -irányítás, Forgalom-ellenőrzés, Balesetelemzés, Csapatszolgálati szakismeret, Közrendvédelmi ismeretek.
A végzettek jellemző beosztásai közlekedésrendészeti területen: balesetvizsgáló, balesetmegelőzési előadó és a későbbiek során baleseti helyszíni szemlebizottság- vezető.
Közrendvédelmi szakirány
Nappali és levelező munkarendben meghirdetett képzés, amelyre csak a rendőrség, vagy az Országgyűlési Őrség hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek.
A közrendvédelmi szervek fő feladata a közrendet sértő személyekkel szembeni nyílt rendőri fellépés, illetve szankcionálás. Idetartozik például a járőr- és őrszolgálat, a körzeti megbízotti szolgálat, a rendezvénybiztosítás vagy a csapaterős tevékenység.
A szakirány főbb tantárgyai: Közrendvédelmi szakismeretek, Közrendvédelmi vezetői ismeretek, Közlekedésrendészeti ismeretek, Csapatszolgálati szakismeretek.
A végzettek többnyire a városi rendőrkapitányságon előadó, főelőadó, majd kiemelt főelőadó beosztásban dolgoznak, később jellemzően vezetői karriert futnak be.
(8 féléves képzés)
Ezen a szakon nappali és levelező munkarendben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számára készítenek fel vezetői készségekkel és szakterületi speciális ismeretekkel rendelkező szakembereket.
A polgári pályázók csak teljes idejű nappali munkarendes képzésre jelentkezhetnek. A levelező munkarendű képzésre csak a NAV állományának pénzügyőr státuszban foglalkoztatott munkatársai jelentkezhetnek.
A szakon tanulók a következő szakirányokon szerezhetnek oklevelet:
- pénzügyi nyomozó,
- vámigazgatási és – rendészeti szakirány.
Pénzügyi nyomozó szakirány
A szakirány hallgatói a NAV hatáskörébe tartozó bűncselekmények (főként például költségvetési csalás, csődbűncselekmény, továbbá szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok, illetve iparjogvédelmi jogok megsértése) nyomozásával kapcsolatos ismereteket szereznek. Tanulmányi idejük alatt megismerkednek a magyarországi adórendszerrel, az Európai Unió vámjogával és a NAV hatáskörébe tartozó bűncselekmények elkövetési módjaival, továbbá alapos számviteli ismeretekre tesznek szert.
Mindezek mellett természetesen elmélyülnek a pénzügyi bűncselekmények üldözéséhez kapcsolódó bűnügyi munka sajátos módszertanában és a NAV adatbázisainak bűnügyi célú elemzésében.
A végzettek kellő tárgyi tudással rendelkeznek a bűnüldöző munka feladatainak ellátásához, így az EU és Magyarország gazdasági rendjét sértő cselekmények gyanúja esetén a megelőzés, a felderítés, illetve az elkövető felelősségre vonása érdekében hathatós intézkedéseket tudnak tenni.
A szakirány főbb tantárgyai: Büntetőjog, Büntetőeljárás-jog, Kriminalisztika, Gazdasági szakismeretek (cégjog, számvitel, végrehajtási jog, versenyjog); Vámjog és külkereskedelem-technika; Adóztatás; Adó- és pénzügyi nyomozói komplex ismeretek, Pénzügyőri intézkedéstaktika.
A végzett pénzügyi nyomozók pénzügyőri munkakörben jellemzően a NAV bűnügyi szakterületén, a bűnügyi igazgatóságokon, első sorban vizsgálati, illetve bűnjelkezelői feladatkörben fognak szolgálatot teljesíteni.
Vámigazgatási és rendészeti szakirány
A szakirányon végzett hallgatók elsősorban olyan speciális vámpolitikai, vámeljárásjogi, kereskedelmi vámtarifa-, valamint adójogi szabályokkal kapcsolatos ismereteket sajátíthatnak el, amelyek birtokában el tudják látni Magyarország európai uniós tagságából eredő, a NAV-ra háruló, nemzetközi elvárások szerinti feladatokat.
A képzés során a hallgatók többek között megismerik a NAV ellenőrzéssel kapcsolatos tevékenységét, az ellenőrzést végző szervezeti egységek felépítését, szolgálati rendjét, működését, irányítását, és gyakorlati tapasztalatokat szereznek a különböző szakmai területeken.
A szakirány főbb tantárgyai: Uniós vámjog; Adójog és adóztatás, Vámtarifa és áruismeret; Gazdasági szakismeret, Pénzügyőri intézkedéstaktika.
Az itt végzettek a NAV pénzügyőri állományában kezdik meg szolgálatukat, általában a megyei (fővárosi) adó- és vámigazgatóságokon.
A kezdő tisztek többségében ellenőrzési, illetve hatósági feladatokat látnak el, elsősorban vámszakmai- és rendészeti területen.
(6 féléves civil képzés)
Nappali és levelező munkarendben meghirdetett (civil) képzés.
Az elmúlt három évtizedben hazánkban és világszerte egyaránt jelentősen megnőtt a magánbiztonsági szolgáltatások iránti igény, valamint egyre több önkormányzati rendészet jött létre. A magánbiztonsági vállalkozások és önkormányzati rendészeti szervek érdemben támogatják a rendőrségnek a közrend és közbiztonság megteremtésére irányuló munkáját. A végzős hallgatók jó eséllyel elhelyezkedhetnek magánbiztonsági cégeknél, önkormányzati rendészeti szerveknél, nemzetbiztonsági szolgálatoknál, vagy személy- és vagyonvédelmi, illetve magánnyomozói tevékenységet kezdhetnek meg.
A szak főbb tantárgyai: Információs rendszerek védelme; Minőségirányítás; Tűzjelző és oltó rendszerek; Behatolásjelző és áruvédelmi rendszerek; Videó megfigyelő rendszerek; Fegyveres Biztonsági Őrség; Tűz- és katasztrófavédelem a magánbiztonságban; Munkavédelem a magánbiztonságban; Magánbiztonsági szervezetek tervezése és működtetése; Helyi rendészet rendszere; Vállalati visszaélések megelőzése és felderítése.
A magánbiztonsági szak nem a rendvédelmi szervek hivatásos állományába felkészítő képzés, de a végzett hallgatóink a partnereink által felajánlott komoly állásajánlatok között válogathatnak, többen egyből vezetői megbízást kapnak. Sok hallgatónak a Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék segíthet megfelelő munkahelyet találni, ennek érdekében szakmai napokat, állásbörzéket rendezünk. Számos volt hallgatónk tölt be biztonsági vezetői beosztást a legnagyobb magánbiztonsági cégeknél, önkormányzati rendészeti szervezeteknél és egyéb vállalatoknál az ország különböző pontjain.
(6 féléves képzés)
Nappali és levelező munkarendű képzés, amelyre kizárólag a büntetés-végrehajtás állományában dolgozók jelentkezhetnek.
A képzés célja olyan büntetés-végrehajtási tisztek képzése, akik a büntetés-végrehajtási feladatokat ellátó szerveknél irányítói, vezetői feladatok ellátására alkalmasak, ismerik az ott alkalmazott elveket, eljárásokat és eszközöket, azonosulni tudnak a szervezet elvárásaival, valamint gyakorlati tapasztalatok megszerzése után, alkalmasak hatósági jogalkalmazói feladatok ellátására a büntetés-végrehajtási szervezetben alap- és szakirányítói feladatok ellátására. A szakon a hallgatók gyakorlati és elméleti képzés keretében szerzik meg mindazon speciális szolgálati, jogi, őrzésvédelmi, pszichológiai, igazgatási és reintegrációs ismereteket, amelyek alkalmassá teszik őket arra, hogy büntetés-végrehajtási tisztként teljesítsenek szolgálatot.
A szakirány főbb tantárgyai: Büntetés-végrehajtási (Bv.) jog; Bv. biztonság; Bv reintegráció, Bv. pszichológia, Integrált bv ismerek.
Az itt végzettek általában az ország valamely büntetés-végrehajtási intézetében reintegrációs, illetve biztonsági tisztként kezdik meg pályafutásukat.
(levelező munkarendű 6 féléves képzés)
A képzés zárt, a szakra jelentkezés korlátozott, csak a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok vagy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, továbbá a titkos információgyűjtés folytatására, illetve leplezett eszközök alkalmazására törvényben feljogosított szervek állományába tartozó olyan személy jelentkezhet, akit a beiskolázási jogkörrel rendelkező elöljáró vagy vezető az előmeneteli tervek alapján támogat, továbbá aki érvényes és kockázatmentes biztonsági szakvéleménnyel rendelkezik. A jelentkezőket humán felderítő, technikai felderítő, illetve terrorelhárítási specializációra sorolják be.
A képzés célja olyan polgári nemzetbiztonsági szakértők oktatása és nevelése a nemzetbiztonsági szolgálatok, valamint a titkos információgyűjtésre feljogosított szervek számára, akik korszerű általános és szaktudományi, elméleti és gyakorlati ismeretekkel, továbbá nemzetbiztonsági szakmai, szaktechnikai, jogi, kriminológiai, kriminalisztikai, pszichológiai, informatikai, biztonságpolitikai és idegen szaknyelvi ismeretekkel rendelkeznek.
Főbb tantárgyak: nemzetbiztonsági szakismeretek, szakági jogi ismeretek, információk elemzése, értékelése.
Mesterképzések
A hivatásos állományban lévők az alapképzést követően államilag támogatott rendészeti vezető mesterképzésre jelentkezhetnek. A mesterszakot elvégző rendészeti vezetők az igazságügyi, az önkormányzati és a pénzügyi ágazatban, a büntetés-végrehajtás, a rendőrség, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok kötelékében, valamint a civil biztonsági szférában helyezkedhetnek el. Attól függetlenül, hogy a végzettek mely szakmai terület mellett döntenek majd, a képzés során elsajátított szaktudás nagy hasznukra lesz. A szak a vezetési- és szervezéselméleti, pszichológiai és pedagógiai, gazdálkodási és logisztikai, humánerőforrás-gazdálkodási és minőségbiztosítási általános szaktudás mellett a biztonságpolitika, rendészeti igazgatás, a nemzetbiztonság és rendészeti technikák szakterületein is jártasságot ad. Emellett alapvető feltétel a jogi háttérismeretek elsajátítása, különös tekintettel a munkajog, közigazgatási jog, pénzügyi jog területére. Mindezt a bűnügyi és rendészeti szervek nemzetközi együttműködésére vonatkozó jogi ismeretek egészítik ki.
A képzés közép- és felső vezetői feladatok ellátására készíti fel a jelölteket. A jelentkezés feltétele valamely rendvédelmi szervnél fennálló hivatásos szolgálati viszony, vagy a NAV-nál adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban pénzügyőr státuszban foglalkoztatott, illetve tiszti rendfokozat, valamint a jelentkezéshez szükséges felsőfokú végzettség megszerzését követően rendvédelmi vagy rendvédelmi feladatokat is ellátó szervnél szerzett, legalább kétéves szakmai gyakorlat.
A képzés során a hallgatók az alábbi specializációk közül választhatnak:
- rendészetelméleti,
- csapatszolgálati,
- értékelő-elemző,
- integrált határigazgatási,
- szervezett bűnözés elleni.
Főbb tantárgyak: Rendészet és a rendészeti igazgatás elmélete, Kommunikáció Vezetői kompetenciák, Vezetői készségfejlesztés, Informatikai biztonság, Rendvédelmi szervek felső szintű irányítás
A szakon folyó képzés célja olyan rendészeti szakemberek képzése, akik a tanulmányaik során elsajátított szakmai ismereteik birtokában magas szinten képesek közreműködni a bűnügyi felderítő és nyomozati munkában, valamint alkalmazva a legkorszerűbb vizsgálati módszereket és taktikai ajánlásokat, elő tudják segíteni, illetve közre tudnak működni a hatékony, megalapozott, tudományos és törvényes bizonyítás lefolytatásában. Cél továbbá olyan magas elméleti tudással rendelkező szakemberek kibocsátása, akik a megfelelő bizonyításelméleti tudás birtokában felismerik a jövő bűnügyi irányzatait, és képesek operatív stratégiákat tudnak kidolgozni.
A képzés során a hallgatók alkalmassá válnak arra, hogy megfelelően értelmezzék a különféle területeken készült igazságügyi szakértői véleményeket, és megtanulják, hogy a mindennapi rendőri munka során miként lehet rendszerszinten is hasznosítani a legmodernebb tudományos-technikai módszerekkel szerzett információkat. A mesterszakot rendészeti és polgári szakiránnyal hirdeti meg a kar. A rendészeti szakirányra való jelentkezéshez valamely rendvédelmi szervnél fennálló hivatásos szolgálati viszony és a felsőfokú végzettség megszerzését követően, rendvédelmi szervnél szerzett, legalább hároméves gyakorlat szükséges.
Főbb tantárgyak: Kriminálpszichológia, Bűnelemzés, Profilalkotás, Nemzetközi bűnügyi együttműködés.
A hallgatók levelező munkarendben, kétéves mesterképzési szakon folytathatnak tanulmányokat. A képzés zárt, a szakra jelentkezés korlátozott, csak a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok vagy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, továbbá a titkos információgyűjtés folytatására, illetve leplezett eszközök alkalmazására törvényben feljogosított szervek állományába tartozó olyan személy jelentkezhet, akit a beiskolázási jogkörrel rendelkező elöljáró vagy vezető az előmeneteli tervek alapján támogat, valamint aki érvényes és kockázatmentes biztonsági szakvéleménnyel rendelkezik. A jelentkezők humán felderítő, technikai felderítő, illetve terrorelhárítási szakirányon tanulhatnak.
A képzés célja olyan nemzetbiztonsági szakemberek képzése, akik alkalmasak a közigazgatási, a katonai, a rendészeti, tudományos szektorokban vezetői és szakértői feladatok ellátására, valamint szakmai ismereteik és gyakorlati készségeik alapján képesek nemzetbiztonsági problémák értékelésére, elemzésére és megoldására. Felkészültek továbbá a politikai intézmények, biztonsági folyamatok és közpolitikák működésének, valamint ezeknek a globális biztonsági-politikai helyzettől függő összefüggésének és egymásra hatásának megértésére, kormányzati válaszok előkészítésének a támogatására.
Főbb tantárgyak: Hírszerzési ismeretek, Elhárítási ismeretek, Speciális szakmai jogi ismeretek, Diplomáciai ismeretek, Információk elemzése és értékelése.
A magánbiztonsági szolgálatok, valamint a települések rendészeti szerveinek szerepe folyamatosan növekszik itthon és külföldön egyaránt. Az országosan egyedülálló új szak célja olyan biztonsági vezetők képzése, akik együttműködve az állami és az önkormányzati rendészeti, biztonságtechnikai és biztonságszervező szakemberekkel, képesek magánjogi jogi személyek, közintézmények integrált (fizikai és információs) biztonsági rendszereinek kidolgozására és működtetésére, továbbá a biztonsági területet teljeskörűen menedzselni tudják egy szervezeten belül vagy külső szolgáltatóként. A biztonsági szervező mesterképzési szak olyan felkészítést kínál gyakorló és leendő biztonsági vezetők számára, amelynek fókuszában – az elméleti, jogi és szakmai alapokon túl – kimondottan gyakorlatias, a napi vezetői munkát érdemben támogató témakörök, mint például vezetői készségfejlesztés, pszichológia, konfliktuskezelés, projektmenedzsment, stratégiaalkotás vagy csapatmunka oktatása áll .
Főbb tantárgyak: A magánbiztonság jogi alapjai, Alkalmazott biztonságtechnika, Biztonsági audit és minőségirányítás, Biztonsági stratégia alkotás és üzletmenet-folytonosság, Integrált (komplex) létesítményvédelem, Kiberbiztonság, Kockázatelemzés, Kockázatkezelés, Konfliktus- és stresszkezelés, Munka és tűzvédelem, Létfontosságú rendszerek védelme, Magánjogi praktikum (szerződési jog, személyiségvédelem és szellemi alkotások joga), Településbiztonság és önkormányzati rendészet, Vezetői feleleősség (felelősség a polgári jogban, társasági jogban), Pénzintézetek biztonsága, Projektmenedzsment, Rendezvények biztonsága, Üzleti hírszerzés és elhárítás, Vezetői készségfejlesztés.
Felvételi követelmények
A rendészeti képzés nappali munkarendben történő alapképzésére a 18. életévét betöltött, de a felvétel évében 25. életévét még be nem töltött – a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjai esetében 30 évesnél nem idősebb –, cselekvőképes, magyar állampolgársággal és magyarországi állandó lakhellyel rendelkező személy nyerhet felvételt.
A nappali munkarend rendészeti alapképzéseire – a magánbiztonsági és a katasztrófavédelem alapszak kivételével – az vehető fel, aki az előírt fizikai, egészségi, pszichikai felmérésen, valamint a pályaorientációs beszélgetésen alkalmas minősítést szerez.
Szeretnénk felhívni a jelentkezők figyelmét, hogy a felvett hallgatók a képzés során fokozott fizikai, illetve pszichés igénybevételnek lesznek kitéve. Ez azt jelenti, hogy a már meglévő betegségek, amelyek a hétköznapok során normál terhelés mellett nem okoznak tüneteket, a képzés során a fokozott terhelés miatt rövid időn belül tüneteket és állapotromlást okozhatnak.
A fizikai felkészültségük javítása érdekében javasoljuk, hogy tájékozódjanak az RTK honlapján a teljesítendő gyakorlatokról, vegyenek részt a kar által szervezett fizikai felvételi előkészítő tanfolyamon, illetve módszeresen és célirányosan készüljenek az áprilisban kezdődő felmérésekre.
Hallgatói jogviszonyt csak az NKE törvény 22. § szerint büntetlen előéletű személy létesíthet. További feltétel, hogy a hallgató hozzájárul a nappali munkarendben történő alapképzés esetében a kifogástalan életvitel ellenőrzéséhez, és vállalja a tisztjelölti szolgálati viszony létesítését és fenntartását az alapképzés idejére.
A nappali munkarendes 6 féléves bűnügyi nyomozó és közrendvédelmi szakirányokra és a büntetés-végrehajtási alapszakra, valamint a levelező munkarendben folyó képzések többségére csak a rendvédelmi szervek hivatásos állományában dolgozók jelentkezhetnek. A részletes feltételekről az https://rtk.uni-nke.hu/oktatás/felvételi/Alapképzés/Felvételi feltételek oldalon tájékozódhatsz a megfelelő szak kiválasztásával.
Jelentkezés módja, határidők
- a felvételizőknek kizárólag a Felvi.hu E-felvételi oldalán megjelenő elektronikus nyomtatvány kitöltésével lehet jelentkezni 2025. február 15-ig
- a nyomtatvány ügyfélkapun keresztül hitelesíthető
Az elektronikus felvételi a felsőoktatásba történő jelentkezés és a felsőoktatási felvételi eljárás alatti ügyintézés online felülete.
A jelentkezők Ügyfélkapus azonosítást követően léphetnek be az E-felvételibe, nem szükséges ehhez regisztrálniuk a Felvi.hu-n.
Fontos, hogy az e-felvételizők rendszeresen figyeljék e-mail fiókjukat, hiszen hivatalos értesítések, felszólítások, tájékoztatások érkeznek oda!
Ha további kérdései lennének, és a Felvi.hu oldalán sem talál választ rájuk, keresse Ügyfélszolgálat munkatársait
- a felsőoktatási felvételi eljárás során a jelentkező díjmentesen nyújthatja be a jelentkezési kérelmét
- díjmentes alapjelentkezés három képzés megjelölését teszi lehetővé, ezen felül a jelentkezőnek jelentkezésekor – a jelentkezési helyek számától függően -kiegészítő díjat kell fizetnie.
- lépései:
- regisztráció
- jelentkezési helyek kitöltése
- jelentkezési sorrend/sorrendmódosítás
- E-felvételi jelentkezés kitöltése
- kiegészítő eljárási díj befizetése
- hitelesítés
Egyéb követelmények (megfelelt/nem megfelelt minősítés kapható)
Az alábbi államilag támogatott szakirányok esetében pályaalkalmassági vizsgálatoknak kell megfelelni:
- bűnügyi szak: bűnüldözési, gazdasági nyomozó, kiber nyomozó,
- rendészeti szak: bevándorlási, határrendészeti rendőr, igazgatásrendészeti rendőr, közlekedésrendészeti rendőr, közrendvédelmi rendőr
- pénzügyi rendészeti szak: pénzügyi nyomozó, vámigazgatási és rendészeti.
A pályaalkalmassági vizsgálatok mindegyikén alkalmas minősítéssel kell rendelkezni a sikeres felvételhez.
Pályaalkalmassági vizsgálatok:
- általános információk
- fizikai kondícionális felmérés – követelmények
- egészségügyi és pszichológiai alkalmassági vizsgálat
- informatikai jártasság és készségvizsgálat (csak a kiber nyomozó és informatikai nyomozó szakirányok esetében)
- pályaorientációs beszélgetés
- fel kell tölteni valamennyi, már rendelkezésre álló dokumentumot
- amennyiben valamilyen dokumentum a jelentkezési határidőig még nem áll rendelkezésre, úgy azokat későbbi időpontig fel lehet tölteni
- a benyújtásra a dokumentum szkennelt példányának az E-felvételibe való feltöltésével kerülhet sor
- a másolatokat mindig csak 1 példányban kell feltölteni
- a dokumentumok a hitelesítő adatlap „Csatolt dokumentumok” pontjában ellenőrizhetők
- a jelentkező az elektronikus felületen benyújtotta jelentkezését
- az űrlapot hitelesítette
- kötelezően benyújtandó dokumentumok
- érettségi bizonyítvány (alapképzésre történő jelentkezéskor)
- felsőfokú oklevél (mester- és doktori képzésre történő jelentkezéskor)
- a felvételi eljárás kiegészítő díjának igazolása
- pontszámításhoz beküldendő további dokumentumok
- középiskolai bizonyítvány
- felsőfokú tanulmányok igazolása
- többletpontokat igazoló dokumentumok
- nyelvtudást igazoló dokumentum
- tanulmányi és művészeti versenyeredmény igazolása
- felsőoktatási szakképzést igazoló dokumentum
- szakképesítést igazoló dokumentum
- sporteredmény igazolása
- hátrányos helyzet igazolása
- fogyatékosság igazolása
- gyermekgondozás
- az Egyetem által meghatározott további speciális dokumentumok
Az alábbi államilag támogatott szakirányok esetében pályaalkalmassági vizsgálatoknak kell megfelelni:
- bűnügyi szak: bűnüldözési, gazdasági nyomozó, kiber nyomozó,
- katasztrófavédelem szak államilag támogatott: iparbiztonsági, katasztrófavédelmi műveleti,
- rendészeti szak: bevándorlási, határrendészeti rendőr, igazgatásrendészeti rendőr, közlekedésrendészeti rendőr, közrendvédelmi rendőr
- pénzügyi rendészeti szak: pénzügyi nyomozó, vámigazgatási- és -rendészeti.
A pályaalkalmassági vizsgálatok mindegyikén alkalmas minősítéssel kell rendelkezni a sikeres felvételhez.
Pályaalkalmassági vizsgálatok:
- általános információk
- fizikai kondícionális felmérés – követelmények
- egészségügyi és pszichológiai alkalmassági vizsgálat
- informatikai jártasság és készségvizsgálat (csak a kiber nyomozó és informatikai nyomozó szakirányok esetében)
- pályaorientációs beszélgetés
Kérdésed van? Keresd az RTK kollégáit!
További információkért keresse a Rendészettudományi Kar munkatársait az alábbi elérhetőségeken:
Cím: 1083 Budapest, Üllői út 82. Oktatási épület 131-132.
E-mail: tanulmanyi.rtk@uni-nke.hu
Telefon: +36 1 432 9173, +36 1 432 9000/19 173
Krizsai Veronika
felvételivel kapcsolatos információk
Cím: 1083 Budapest, Üllői út 82. Oktatási épület 131-132.
E-mail: krizsai.veronika@uni-nke.hu
Telefon: +36 1 432 9169, +36 1 432 9000/19 240