Nyílt napra várták a vízügyi tudományok iránt érdeklődőket a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) bajai Víztudományi Karán (VTK) november 29-én. Az eseményen több mint négyszáz érdeklődő vett részt, akik a felsőoktatási intézmény többi karáról is kaphattak tájékoztatást.
„Örülök, hogy nemcsak bajai diákok vannak itt, hanem Nyíregyházáról, Szolnokról, Szegedről és az ország számos pontjáról érkeztek ma hozzánk – mondta köszöntőjében Bíró Tibor dékán. „Aki csak a saját érdekeit nézi, soha nem lesz olyan boldog, mint aki egy közösséget szolgál” – jelentette ki, utalva arra, miért jó a közszolgálatban tevékenykedni. Emlékeztetett: egyre több természeti katasztrófával kell megküzdenie az emberiségnek, ami hozzájárult ahhoz, hogy a vízügy lett az egyik legfontosabb ágazat, jelentősége pedig csak fokozódni fog. Véleménye szerint a jövőben a legfontosabb stratégiai ágazat része lesz nemcsak a területi, hanem a települési vízszabályozás is.
„Ez azt jelenti, hogy a vízügyhöz értő mérnökök kulcsfontosságú szereplői lesznek a jövőnek” – mutatott rá. Kiemelte: a külföldön élő vízügyi szakemberek jelentős része magyar, és még San Diegóban is él olyan vezető mérnök, aki 50 évvel ezelőtt, a VTK jogelőd intézményében Baján végzett. Kifejtette: a bajai intézmény műszaki képzéseivel előkelő helyen áll a felsőoktatási rangsorban, ami a kar tudományos tevékenységének, a minősített oktatóknak, a kiváló infrastruktúrának és a kiemelkedő hallgatóknak is köszönhető. Hozzátette: a 61 éve működő campus azért is speciális, mert a vízügyi ágazatban hazánkban tevékenykedő mérnökök 70 százaléka itt végzett.
„Nemcsak foglalkozást választottunk annak idején, hanem alap identitást is, hogyan tekintünk a világra” – idézte fel köszöntőjében V. Németh Zsolt. Az Energiaügyi Minisztérium víziközmű-ágazatért felelős államtitkára kitért saját tanulmányaira, amelyekkel kapcsolatban fontosnak nevezte, hogy mérnöki identitását azóta is megtartotta politikai pályája során is. Kiemelte: azért lett földmérőből kivitelező, mert ott alkotni is lehet. Véleménye szerint erre annak is megvan a lehetősége, aki a Víztudományi Kart választja. Kifejtette: a víznek spirituális jelentése is van az ókortól kezdve, és kapcsolódik hozzá egy normarendszer, illetve viselkedéskultúra is. Megerősítette: a magyar vízipar világhírű és büszkeségre adnak okot például a szennyvízkezelésében nemzetközi mércével mérve is kiemelkedő eredményeink. A vízügynek kitüntetett helye van a gyorsuló világban, mert olyan ágazat, amelyben jó mérnökökre és szakemberekre van szükség – fogalmazott zárszavában az államtitkár.
„Gyorsan változó korban élünk és az első pályaválasztás nagyon fontos” – hangsúlyozta Réthy Pál, a Belügyminisztérium közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkára. Beszélt arról, hogy a leendő hallgatók pályaválasztását a családi hagyományok, a diákok saját érdeklődési köre és a társadalmi értékek is befolyásolják. „A víz nagyon korlátozott erőforrás mennyiségi és minőségi szempontból egyaránt, a különböző korok emberei igyekeztek a vizet saját szolgálatukba állítani, ha sok volt belőle, törekedtek kezelni, hogy a kultúrájuk ne szenvedjen kárt” – fejtette ki Réthy Pál. Felhívta a figyelmet arra, hogy a tiszta víz egyre kevesebb, a szélsőséges természeti jelenségek révén ugyanakkor milyen sok kárt okoz a víz. Rámutatott: a leendő hallgatók a nyílt napon belülről is láthatják a Víztudományi Karon folyó munkát. Végül arra biztatta a fiatalokat, hogy kérdezzenek sokat, hogy minél több információval gazdagodjanak, amelyek segíthetik őket a helyes pályaválasztásban.
A köszöntők után a jelenlévők megismerhették az NKE négy karának képzéseit. A Víztudomány Kar szerepéről és feladatairól Cimer Zsolt dékánhelyettes beszélt. Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kart Tischler Zoltán, az Oktatásszervezési Osztály vezetője mutatta be. A Hadtudományi és Honvédtisztképző Karról Sztankai Krisztián őrnagy, a Honvédelmi Jogi és Igazgatási Tanszék adjunktusa adott tájékoztatást. A Rendészettudományi Karon végezhető tanulmányokról Verhóczki János r. ezredes, tanulmányi osztályvezető mondott részleteket. A leendő hallgatók mindezek mellett kiállításon és filmvetítésen is részt vehettek.
Szöveg: Szabó Réka Zsuzsanna
Fotó: Kristóf-Szabó Lilla