Az ország egyetlen biztonság- és védelempolitikával foglalkozó szakja a Nemzeti Közszolgálati Egyetem található. A Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon működő nemzetközi biztonság és védelempolitika (civil) alapszakra mindazok jelentkezését várja az egyetem, akik érdeklődnek a politika, a jog, a gazdaság, de akár a térképészet iránt is. A hat féléves képzés alatt a hallgatók megtanulják, hogy miként vállaljanak szerepet a hazai és nemzetközi kihívások kezelésében, valamint azt is, miként segíthetik a Magyar Honvédség, az Európai Unió vagy a NATO munkáját. A tavalyi évben erre a szakra kellett a legmagasabb pontszámot (445 pont) teljesítenie a jelentkezőnek, nappali, államilag támogatott alapképzésen.
Az NKE nemzetközi biztonság- és védelempolitika alap- (és mester-) képzése lehetőséget ad a hallgatóknak arra, hogy átfogó tudást szerezzenek politikai, gazdasági, katonai, rendvédelmi, környezetvédelmi és kiberbiztonági témákban. Olyan szakembereket képez az intézmény, akik a védelmi szektor különböző területeinek mindegyikén képesek helytállni. Tanulmányaik alatt a hallgatók megtanulhatják, hogyan készítsenek elemzéseket, miként oldjanak meg komplex problémákat, de akár elsajátíthatják a nemzetközi szervezetek válság- és konfliktuskezelési módszereit is. A mintegy negyedévszázados múlttal rendelkező szak végzett hallgatói – történelmi, gazdasági, politikai ismereteik mellett – természettudományi, valamint információbiztonsági területen is képesek arra, hogy civilként segítsék a hivatásos állomány munkáját. Az elméleti tudás mellett gyakorlati ismeretekre is szert tesznek a hallgatók, akik az oktatók mellett olyan szakemberektől is tanulhatnak, akik nemcsak könyvekből ismerik a katonaéletet, hanem például jártak kiküldetésen, dolgoztak külföldön és tudásukkal, tapasztalatukkal segítik a jövő biztonságpolitikai szakértőinek képzését.
„Végzett diákjaink minden olyan területen jelen vannak, ami a biztonsággal kapcsolatos. A szak nagyon széles elhelyezkedési lehetőséget kínál” – fogalmazott honlapunknak Szenes Zoltán ny. vezérezredes, szakfelelős. A Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék professzora úgy véli, hogy a képzés nem csak a nemzetközi tanulmányok tekintetében állja meg a helyét, de stratégiai és a biztonsági kérdésekben is használható tudást ad. Az alapszakon végzettek számos mesterképzésen folytathatják tovább tanulmányaikat, de elhelyezkedhetnek Magyarország regionális, megyei, illetve helyi szintű igazgatási szervezeteinél is. A diploma megszerzése utána lehetőségük van állami közigazgatási szerveknél, a Magyar Honvédségnél, vagy akár nemzetközi szervezeteknél (NATO, EU, EBESZ, ENSZ) is bizonyítani tudásukat. Szenes Zoltán azt is kiemelte, hogy az alap-, illetve mesterképzés elvégzése után, doktori képzésre is van lehetőség az egyetemen, az alumni közösségnek köszönhetően pedig gazdag kapcsolatrendszer részesei lesznek az intézményben végzett hallgatók.
Szöveg: Zavodnyik Blanka
Fotó: Szilágyi Dénes