A vízügy újszerű megoldásainak és a vízzel kapcsolatos válságok elhárításának hozzáértő szakembereit képzik az Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karának építőmérnöki alapképzési szakán. Az itt végzettek képesek fenntartani és üzemeltetni a vízzel kapcsolatos infrastruktúrákat.
A területi vízgazdálkodási specializációt választóknak az árvízvédelemben, folyóink megregulázásában, azaz a folyószabályozásban, de az aszály, öntözés, víztározás problémáinak megoldásában is szerepük lehet. A hallgatók a képzés ideje alatt megtanulják, hogyan kell a belvizet kezelni, vagy egy szennyezést elhárítani.
Az itt végzettek a területi vízügyi igazgatóságokon, vagy a kivitelezéssel foglalkozó cégeknél tudnak elhelyezkedni a többi között építésvezetőként vagy fejlesztőmérnökként. A vízellátás-csatornázás specializációsok pedig települések, ipari létesítmények vízkezelését ismerhetik meg. Ők segítenek abban, hogy az emberek biztonságos ivóvízhez juthassanak, de talaj – és talajvíz-kármentesítési technológiákkal, vízi ökoszisztémák védelméhez szükséges ismeretekkel is rendelkeznek. A végzés után víz- és szennyvíztisztító telepeken, közüzemi ivóvízhálózat vagy szennyvízhálózat üzemeltetését irányító vezető munkakörökben tudnak majd dolgozni.
„Az elméleti órák mellett rendkívül nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlati képzésre. Viszonylag sok a tervezéssel kapcsolatos, valamint a laboratóriumi gyakorlati óra, de ezeken kívül egy-egy hetes nyári geodéziai, hidrometriai, árvízvédelmi és folyógazdálkodási, valamint víztechnológiai mérőgyakorlatok alkalmával konkrét feladatokkal, méréssorozatok végrehajtásával, valós problémák megoldásával is megismerkednek a képzésben résztvevők. A jól képzett, a vízválság kezelésében is jártas, innovatív képességekkel felvértezett építőmérnökök könnyen és gyakorlatilag azonnal elhelyezkednek a végzést követően a munkaerőpiacon. Az építőmérnöki diploma megszerzését követően tervezői és szakértői jogosultság is szerezhető a Magyar Mérnöki Kamaránál” – mondta el honlapunknak Tamás Enikő Anna szakfelelős, a Területi Vízgazdálkodási Tanszék docense.
Szöveg: Tasi Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes