A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) november 22-én megnyitotta kapuit a leendő hallgatók előtt, hogy bemutassa karait, képzési rendszerét és az egyetemi élet területeit. A teltházas nyílt nap a rektori köszöntővel és a karok dékánjainak, valamint az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnökének beszédeivel kezdődött az NKE Oktatási Központjában.
Deli Gergely rektor a hallgatókhoz intézett nyitóbeszédében úgy fogalmazott: a felsőoktatási felvételi előtt állók számára égető kérdés a jövőjüket illetően, hogy milyen egyetemet válasszanak. „Az egyetem lényege, hogy szolgálja testi, szellemi, lelki fejlődésünket, hogy emberként, szakemberként hivatásunkban a legjobbat tudjunk nyújtani” – fejtette ki a rektor. Minderre kiválóan alkalmas a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, folytatta, hiszen az intézmény egyedülálló sportolási lehetőségei a gyakorlatorientált és a külföldi részképzési lehetőségek a ludovikás hagyományokkal ötvözve megteremtik a szellemi, testi, lelki fejlődés alapjait. Deli Gergely szerint a mai világunkban szükségesek olyan értékek, amelyek eligazítanak minket az életben. Ezeket az értékeket kapják meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói.
Az eseményen bemutatkozott az idén augusztusban alakult Nemeskürty István Tanárképző Kar (NITK). Veszelszki Ágnes dékán felhívta a figyelmet, hogy azért érdemes az egyetem tanárképző karára jelentkezni, mert a 2025 szeptemberétől induló pedagógusképzés, valamint bölcsészet- és társadalomtudományi alapképzés gyakorlatorientált, kiscsoportos, mentori rendszerrel támogatott oktatási formában valósul meg. A közösségépítés mellett ez azt is jelenti, hogy a mentortanárok a képzés első évétől végigvezetik a hallgatókat a tanárképzés útján, amely más egyetemekkel szemben egyedülálló lehetőség, hiszen a hallgatók a képzés megkezdésekor valódi élethelyzeteken keresztül ismerkednek meg a tanári pályával. Ezenfelül „a tanárszakos hallgatók egyszerre két diplomát kapnak, egy kisebb modul elvégzésével ugyanis az egyik szakjukból alapképzési diplomához is jutnak” – részletezte a dékán, majd ismertette a jövőre induló szakokat és képzéseket, valamint a karon elérhető ösztöndíjrendszert és a kollégiumi elhelyezést.
A COVID-járvány, a háborús veszélyhelyzet megmutatta, hogy közigazgatási szakemberekre szükség van, hiszen ezekből a helyzetekből is világossá válik, hogy a szerepük nélkülözhetetlen országunk megfelelő működéséhez – fogalmazott Varga Réka. Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar dékánja arról tájékoztatta a felvételi előtt állókat, hogy a karon működő egyedülálló államtudományi és közigazgatási képzések, az ösztöndíjlehetőségek, a diplomáciai területen történő szakmai gyakornoki programok olyan versenyképes tudást biztosítanak a végzettek számára, amelyekkel nemcsak hazai, de európai uniós intézményekben is könnyedén el tudnak helyezkedni.
Kovács Gábor r. vezérőrnagy, a Rendészettudományi Kar dékánja hangsúlyozta, a kiberbűnözés, a háborús konfliktusok, a kábítószer kereskedelem, az illegális migráció rávilágítanak a biztonság fenntartásának fontosságára. A vezérőrnagy felhívta a hallgatók figyelmét, hogy az NKE Rendészettudományi Karán nemcsak rendőröket képeznek, hanem magánbiztosági és egyéb rendészeti felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembereket. Az itt végzettek számára biztosított az elhelyezkedés, hiszen folyamatos a megrendelői igény a rendészeti ágazat szervei, így különösen a rendőrség, a büntetés-végrehajtási szervezet, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, valamint a magánbiztonsági és az önkormányzati rendészeti szféra részéről. Kovács Gábor elmondta, hogy a rendvédelmi szolgálat állandó készenlétet igényel, a haza szolgálata pedig nemes feladat.
Lippai Péter dandártábornok, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) dékánja arra hívta fel a jelentkezők figyelmét, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem küldetése a köz szolgálata, amelyhez hozzátartozik a honvédtisztképzés. Rámutatott: a HHK a Magyar Honvédség számára képez utánpótlást, ötvözve a magyar nyelvű tisztképzés hagyományait a korszerű tudás- és ismeretátadással. Lippai Péter kiemelte: a világban bekövetkezett háborús kihívások miatt egyre inkább felértékelődik a katonai hivatás, amelyre a kar a tantermi oktatás mellett harcszerű körülmények között, terepen készíti fel a honvéd tisztjelölteket. A dandártábornok kitért a tisztjelöltek kettős jogállására is, amely szerint a hallgatók szerződést kötnek a Magyar Honvédséggel, így havi illetményben részesülnek, és ezzel egyidejűleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatójává válnak. Lippai Péter elmondta, a katonai hivatás sok lemondással jár, ezért aki ezt választja, annak fokozottabb elkötelezettség szükséges a haza és a szerettei megvédése iránt.
Cimer Zsolt, a Víztudományi Kar dékánja beszédében a vízügyi képzés jelentőségét a hazánkban, szeptemberben lezajlott árvíz említésével érzékeltette, amelynek során a vízügyi szakemberek szerepe és szaktudása döntő fontosságú volt. A dékán hangsúlyozta, a karon csodálatos természeti környezetben a világ húzóágazatához szükséges szakembereket képeznek, akik a vízügyi infrastruktúrák tervezéséhez, építéséhez és üzemeltetéséhez szereznek mérnöki szaktudást. Cimer Zsolt hangsúlyozta, a képzések kiscsoportos, gyakorlati megvalósulását, amelynek során valós körülmények között sajátíthatják el a hallgatók a szükséges módszereket és készségeket. A dékán beszélt továbbá a karon elérhető ösztöndíjrendszerről, az ingyenes kollégiumi elhelyezés biztosításáról. Cimer Zsolt kiemelte, hogy a vízügy jelenleg kiemelt ágazat, – amely a jövőben sem fog változni – stratégiai szerepéből adódóan a karon végzett hallgatók iránti hazai és nemzetközi munkaerőpiaci kereslet folyamatos, a versenyképes fizetés biztosított.
Rybár Petra Réka, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke szerint „egyetemistának lenni a szellemi fejlődésről szól”. Az EHÖK-elnök úgy fogalmazott: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem azért különleges intézmény, mert minden hallgatójára kiemelt figyelmet fordít, „egyéni fejlesztéssel és odafigyeléssel támogatjuk egymást a saját szellemi növekedésünk érdekében azért, hogy egy nap, hivatásrendtől függetlenül a haza szolgálatába állhassunk” – fogalmazott. A hallgatói életről szólva Rybár Petra Réka elmondta: az EHÖK segíti és támogatja a hallgatókat az egyetemi éveik minden pillanatában, mind a tanulmányi, mind a szociális kérdéseket illetően, hogy azt érezzék egy valódi közösség tagjaivá váltak.
A központi nyílt napon külön tájékoztatók is elhangzottak az egyes szakokról. A kari programok mellett campus túrán vehettek részt a leendő egyetemisták, emellett az érdeklődők megtekinthették a Magyar Honvédség Gidrán elnevezésű többcélú páncélozott harcjárművét, láthattak tonfa bemutatót, illetve kipróbálhatták az elsősegélynyújtást a gyakorlatban.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem november 29-én újabb nyílt napot szervez, ekkor a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar által kínált továbbtanulási lehetőségeket ismerhetik meg közelebbről a pályaválasztás előtt állók. 2025. január 17-én pedig a Nemeskürty István Tanárképző Kar várja a tanári pálya iránt érdeklődőket.
Szöveg: Sallai Zsófia
Fotó: Szilágyi Dénes