Online formában tartotta meg nyílt napját február 4-én a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE), melyet az érdeklődők az NKE hivatalos Facebook-oldalán élőben követhették.
Az esemény Deli Gergely, az egyetem rektorának nyitó gondolataival vette kezdetét, aki többek közt arról is beszélt: reméli, a felvételt nyert diákok az első naptól kezdve otthon érzik majd magukat az intézményben, és azt is érezni fogják, hogy az NKE a „leghallgatóközpontúbb”, a „leghallgatóbarátabb” egyetem. „A célunk az, hogy az egy hallgatóra jutó figyelem a mi egyetemünkön legyen a legnagyobb. A diákok azért jöjjenek ide, mert az egyetem nemcsak segíti és támogatja őket saját életpályájukon, karrierjükben, hanem mert megteremti ezekhez a legtöbb hozzáadott értéket is” – fogalmazott.
A rektori köszöntő után az NKE néhány civil mesterképzésének szakfelelősei mutatták be az egyes szakokat. Kis Norbert fejlesztési rektorhelyettes a kormányzás és vezetés mesterképzéséről adott tájékoztatást. A fejlesztési rektorhelyettes kiemelte: a 2020-ban indult négyféléves képzés a mai vezetőktől elvárható sokdimenziós gondolkodásra készíti fel a hallgatókat. Az oktatás rugalmas keretek között, a konvencionális rendszer helyett új módszertan alkalmazásával folyik, továbbá „egyéniesítéssel”, tehát az egyéni fejlesztési igényekre reagáló, családias hangulat jellemzi.
Az NKE nemzetközi rektorhelyettese a nemzetközi tanulmányok mesterképzésről tájékoztatott. Koller Boglárka hangsúlyozta: nemzetközi tanulmányok mesterszak sok egyetemen elérhető, de a szakirányok és specializációk tekintetében kiviláglik az NKE gyakorlatorientált képzésrendszere. Mind a nemzetközi gazdasági kapcsolatok, mind az Európa, valamint a regionális és civilizációs tanulmányok szakirányok unikális lehetőségeket és külügyi gyakorlatot biztosító képzések.
Ezt követően a felvételi előtt állók Hettyey András egyetemi docens révén betekintést nyerhettek az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Karon (ÁNTK) elérhető nemzetközi közszolgálati kapcsolatok mesterképzés részleteibe is.
Az egyetem egyik legnépszerűbb képzéséről, a nemzetközi biztonság és védelempolitikai alap- és mesterszakokról a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) Nemzetközi Biztonsági Tanulmányok Tanszék tanszékvezetője beszélt. Molnár Anna elmondta: ez az egész országban egyedülálló civil szak 1997-ben, a NATO csatlakozásra való felkészülés részeként indult el.
Az NKE Víztudományi Karán (VTK) elérhető vízügyi ösztöndíjról a kar dékánja nyújtott információt. Bíró Tibor rámutatott: a vízügyi ösztöndíj alapvető célja a vízügyi szolgálat szakemberigényének utánpótlása. A vízügyi ösztöndíj a vízügyi életpályamodell része, annak belépője. Az ösztöndíjprogram nyolc féléven keresztül biztosít havi 120 000 forintos adómentes jövedelmet az éptőmérnök hallgatóknak.
A nemzetközi viszonylatban is egyedülálló, angol nyelvű nemzetközi vízpolitika és vízdiplomácia interdiszciplináris, komplex tudást és rálátást nyújtó mesterszakról az NKE VTK egyetemi tanára mondta el a legfontosabb tudnivalókat. Szöllősi-Nagy András felhívta a figyelmet arra is, hogy a mesterszakra különböző alapképzéssel rendelkező hallgatók jelentkezését várják, hiszen a diákok között van mérnök, jogász és diplomata is.
A honvéd tisztjelölti jogviszony és a felvételi követelményrendszer változásairól Szászi Gábor ezredes, a HHK oktatási dékánhelyettese beszélt. A rendőr tisztjelölti jogviszony változásairól, a rendvédelmi tisztjelöli jogviszony legfontosabb jellemzőiről, valamint a felvételi alkalmassági vizsgálatokról és a rendészeti életpálya lehetőségeiről Kovács Marcell százados, az Országos Rendőr–főkapitányság osztályvezetője számolt be. A részletes információk alapján a leendő hallgatók megismerhették a honvéd tisztjelölti és rendvédelmi tisztjelölti jogviszonyokhoz tartozó országos szinten is kiemelkedő illetményrendszer kedvező anyagi lehetőségeit. A tisztjelöltek a vonatkozó jogszabályokban meghatározottak szerint havi minimum 260 000 Ft bruttó illetményre jogosultak, melyet a 25 év alattiakra vonatkozó személyi jövedelemadó fizetési mentesség miatt csak a társadalombiztosítási járulék terhel.
A nyílt napon szó esett az NKE-n elérhető egyetemi sportéletről és a sportösztöndíjprogramról is. Ez utóbbiakról Gáspár Lalita sportlövő, az NKE ÁNTK hallgatója beszélt. Az online adás során a felvételivel kapcsolatos kérdésekre Paplogó Edit, az NKE Oktatási és Tanulmányi Iroda irodavezetője válaszolt.
A vonzó lehetőségek megismerése mellett a közvetítést követők virtuális campustúra keretében bejárhatták a Ludovika Campus, a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus, valamint a Víztudományi Kar bajai campusát is.
Azok a felvételizők, akiknek az NKE képzéseivel kapcsolatban február 15-ig megválaszolatlan kérdése maradt, ők a honlapunkon minden információt megtalálnak. Konkrét kérdésekkel kapcsolatban a kari tanulmányi osztályok munkatársai állnak rendelkezésre.
Szöveg: Páhy Anna