Hibrid formában tartotta meg őszi központi nyílt napját a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) november 26-án, melynek keretében a felsőoktatási intézmény mind a négy kara, valamint a Katasztrófavédelmi Intézete bemutatkozhatott az általuk nyújtott képzés iránt érdeklődő diákoknak. A rendezvényt megnyitó beszédeket követően különböző beszélgetéseket és előadásokat tartottak, ahol nemcsak az oktatók és az egyetemi vezetők, hanem a hallgatók is nagy szerepet kaptak – az egyetem profiljának megfelelően.
Koltay András, az idén fennállásának tizedik évfordulóját ünneplő NKE rektora köszöntőjében kiemelte: egyetemünk sokkal régebbi múltra tekinthet vissza, hiszen jövőre a magyar nyelvű államigazgatási képzés százötvenedik évfordulóját ünnepeljük. Az NKE-re való jelentkezés „többlet elköteleződést jelent, hiszen, ha valakiben olyan erkölcsi megközelítés van, ami a közigazgatás felé tereli, akkor válogathat a széleskörű képzéseink közül.” Koltay András szerint vonzó tényező az egyetem otthonául szolgáló Orczy-park is, ahol az NKE által támogatott sport és a testedzés is helyet kap. Valamint ismertette azt is: „Mindenki, aki a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen végez, egy éven belül elhelyezkedik, és a kezdő fizetések szempontjából is élen jár az egyetem.” Az egyetemválasztás előtt álló diákoknak hangsúlyozta: „nemcsak tanulni, hanem élményeket is kell szerezni”, melyhez az NKE a legjobb választás.
Az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) dékánja köszöntőjében arra buzdította az egyetem iránt érdeklődő középiskolásokat, hogy „legyenek realisták és merjenek nagyot álmodni.” Deli Gergely úgy fogalmazott: „mi vagyunk az az egyetem, ami a legtöbbet adhatja a hallgatóknak”, mindezt a tanárok motiváltságával, a hallgatókkal való közvetlen kapcsolat létrehozásával indokolta.
A Rendészettudományi Kar (RTK) dékánja leszögezte: „aki a rendőri hivatást választja, hasznos emberré válik, hiszen a közjót szolgálja.” Kovács Gábor r. dandártábornok szólt azon globális kihívásokról, melyek az élet minden területén megjelentek: kiberbűnözés, migrációs problémák, amiket csak a rendészeti szakemberekkel együtt lehet megoldani. „A Karon egyaránt erős a gyakorlati és az elméleti felkészítés, különösen a jogi képzések tekintetében.” A cél az, hogy az NKE rendészeti képzésein végzett szakemberek példát mutassanak mások számára.
A Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (HHK) dékánja beszédét az oktatás egyedüliségének hangsúlyozásával kezdte. Pohl Árpád dandártábornok leszögezte: a kar nyújtotta képzések segítségével fel lehet készülni a jövő katonai kihívásaira, így azoknak javasolta a HHK képzéseit, akiket érdekel a kiberbiztonság, az infokommunikáció, vagy egy bajtársias csapatban szeretné leélni az életét.
A bajai székhellyel rendelkező Víztudományi Kar (VTK) dékánja köszöntőjében kiemelte: „alapvető missziónk, hogy a hazai vízügyi igazgatás számára képezzünk szakembereket.” Bár Bíró Tibor szerint az alapok elsajátítása nem könnyű, de a szakma olyan szépségekkel rendelkezik, amelyek révén sosem fogy el a lelkesedés. „Nálunk minden a víz körül forog” – fogalmazott, ugyanakkor a karon végző mérnökök nemcsak a vízzel foglalkozhatnak, hanem különféle infrastrukturális építkezéseket is tervezhetnek majd.
Zárásként az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke kiemelte: attól függetlenül, hogy az oktatók és a dolgozatok megnevezése más (tanár helyett oktató, témazáró helyett zárthelyi), mint a középiskolában, nem változik meg gyökeresen a hallgatók élete. „Bármilyen nehézség jön az egyetemen, meg kell próbálni újra és végigcsinálni” – lelkesítette a jövő egyetemi hallgatóit Fodor Márk Joszipovics
A megnyitón többször hangsúlyozták a külföldi résztanulmányok kiemelt szerepét, mely az egyetem minden hallgatója számára elérhető. Mindemellett szóltak az élményalapú oktatás, az izgalmas egyetemi élet, valamint a hallgatói közösség összetartó erejéről is.
A köszöntőket a kari tájékoztató előadások követték, melyeket mind a négy kar külön-külön tartott az irántuk érdeklődők számára. A regisztrált résztvevőknek a campus túra keretében lehetőségük volt bejárni a Ludovika Campust és az oktatás főbb helyszíneit. Mindeközben online izgalmas beszélgetések zajlottak, aholvoktatási dékánhelyettesekkel, tanulmányi osztályvezetőkkel, hallgatókkal beszélgettek a Ludovika Tv munkatársai, valamint számos érdekes videóbejátszást lehetett megtekinteni az NKE-s mindennapokról, az egyetem utáni életpályákról.
Az NKE Facebook-oldalán élőben is követhették a Központi Nyílt Napot az érdeklődők, ITT visszanézhető a program.
Szöveg: Pap Melinda Patrícia