A hallgatók szinte egyöntetű véleménye szerint jól sikerült megszervezni és megvalósítani a pandémia miatt online keretek közé szorult oktatást és vizsgáztatást a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Az előző félévben az oktatók, tanárok munkájának hallgatói megítéléséről az egyetem, a félévet lezáró digitális vizsgaidőszak tapasztalatairól az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) végzett felmérést.
A koronavírus-járvány a teljes magyar felsőoktatást az online térbe kényszerítette, így a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek is – a korábbi tapasztalatok alapján- online oktatási és vizsgarendszert kellett kidolgoznia. Az őszi vizsgaidőszakot követően az EHÖK a teljes hallgatói állomány bevonásával végzett kérdőíves elégedettségi felmérést a bevezetett új eszközök és eljárások hallgatói tapasztalatainak összegyűjtésére és értékelésére, valamint a jelenléti és a digitális vizsgaidőszak összehasonlítására. A több mint ezer alap-, mester-, és osztatlan szakos hallgató egy öt fokozatú skálán az online vizsgaidőszakot 4,36-ra értékelte és a felmérésben résztvevők támogatták a vizsgaidőszak digitális elemeinek megtartását a jövőben is. A válaszadók elsősorban a kényelmi szempontokat és a szabadidő hatékonyabb beosztását jelölték meg az előnyök között, a felmérésben résztvevő levelezős hallgatók döntő többsége pedig a járványidőszakon túl is a digitális vizsgáztatást javasolja a jelenléti helyett.
A távolléti oktatás eredményessége jelentős részben függ az oktatói munka minőségétől. Az Oktatói Munka Hallgatói Véleményezése felmérésben 777 oktató 1308 tantárgyával kapcsolatban fejtette ki gondolatait a hallgatók mintegy 50 százaléka, amely arány hazai és nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedőnek tekinthető. A válaszadók kétharmada egyértelműen pozitívnak értékelte oktatója tevékenységét és az is kiderült, hogy több mint 80 százalékuk folyamatosan látogatja az online foglalkozásokat. A hallgatók szerint az oktatók segítőkészsége példaértékű, alaposan előkészítik, megtervezik az óráikat. A felmérés egyik fontos tapasztalata, hogy a követhető, jól felépített előadások, valamint a tudás gyakorlati hasznosíthatósága miatt a hallgatók többsége inspirálónak tartja a tanórákat.
A felmérések alapján összességében elmondható, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem sikeresen vizsgázott és a pandémia okozta nehézségek ellenére színvonalasan látta el oktatási-képzési feladatait. Amennyiben a tavaszi félév is online vizsgaidőszakkal zárul, az intézmény a mostani felmérések tapasztalatait is használni fogja a vizsgák megszervezésében.
Szöveg: Szöőr Ádám