A hidrogeológia vagy vízföldtan a geológia egyik ága, amely a föld felszíne alatti vizek tulajdonságaival foglalkozó tudományág. Ebbe is belekóstolhat az, aki a Víztudományi Kar vízügyi üzemeltetési mérnöki alapszakát választja. A hallgatók végzés után értenek majd a vízi közművek, de akár a fürdők üzemeltetéséhez is.
A szakon három év alatt olyan mérnököket képeznek, akik egy térség, vagy konkrét település vízi létesítményeivel kapcsolatos változatos feladatokat látnak el. „A vízügyi üzemeltetési mérnöki 6 féléves képzés célja olyan korszerű műszaki és menedzsment ismeretekkel rendelkező vízügyi üzemeltetési mérnökök képzése, akik képesek a területi, illetve települési vízgazdálkodási létesítmények üzembe helyezési, üzemeltetési feladatainak ellátására. Víziközmű-üzemeltetési specializáción a víz- és szennyvíztisztítással, a vízi közművek, a fürdők üzemeltetésével kapcsolatos tudásanyag szerezhető meg. A hidrogeológia, vízbeszerzés specializáció keretein belül az alkalmazott hidrogeológiával, karszthidrogeológiával, felszín alatti vizek hidrodinamikai modellezésével és a felszín alatti vizek vízgazdálkodásával ismerkedhetnek meg a leendő hallgatók” – mondta el honlapunknak Vadkerti Edit, egyetemi docens, szakfelelős, a Vízellátási és Csatornázási Tanszék vezetője.
A szakon három specializáció közül lehet választani. A területi vízgazdálkodás specializáción egyebek mellett a vízrajz, a mezőgazdaságban fontos vízhasznosítás, de az árvízvédelem tárgyköreiben is el lehet mélyülni. Az itt végzett mérnökök az államigazgatásban, de tervezéssel vagy kivitelezéssel foglalkozó cégeknél is el tudnak helyezkedni. A vízi közmű üzemeltetési specializáción a víz- és szennyvíztisztítás, a vízi közművek, valamint a fürdők üzemeltetésével kapcsolatos tudás kapható. A hallgatók víztisztítási és szennyvíztisztítási technológiákat, a víziközmű-rendszerek hatékony üzemeltetését és méréstechnikai ismereteket is szereznek. A hidrogeológia, vízbeszerzés specializáción a vízföldtannal, azaz hidrogeológiával, ezen belül a karszthidrogeológiával, a felszín alatti vizekkel ismerkedhetnek meg a leendő hallgatók.
Szöveg: Tasi Tibor
Fotó: Szilágyi Dénes