Korunk egyik nagy társadalmi kihívása a migráció, amelynek kezeléséhez számos hatósági feladat is társul. A Rendészettudományi Karon működő rendészeti szak bevándorlási szakiránya a rendőr szakmai képzés legújabb típusa. Az itt végzettek rendőrtisztként szolgálnak az idegenrendészeti hatóság állományában.
A képzésen résztvevő hallgatók a rendőrtiszti képesítéshez szükséges kompetenciák elsajátítása mellett a külföldiek beutazásával, tartózkodásával összefüggő hatósági jogalkalmazói tevékenységet is megismerhetik. Ez elsősorban migrációelméleti, idegenrendészeti, menekültügyi és állampolgársági kurzusokon valósul meg, de a képzésben hangsúlyos szerepet kap az idegenrendészeti európai uniós és hazai szabályozási rendszerek megismerése, valamint a migráció és a bűnüldözés kapcsolatának vizsgálata is. A bevándorlási szakirány hallgatói rendőrtisztjelölti jogállásában végzik tanulmányaikat és az oklevél megszerzését követően az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóságnál kezdik meg pályafutásukat, például Budapesten, Debrecenben, Győrben, Miskolcon, vagy Szegeden. Ez a hatóság, mint rendvédelmi szerv felelős a külföldiek beutazásával, letelepedésével kapcsolatos közigazgatási ügyintézésekért, a menekültügyi hatósági feladatok ellátásáért vagy a jogellenesen hazánkban tartózkodó külföldiekkel szembeni rendészeti jogi eszközök alkalmazásáért. A hatóság tisztjei részt vesznek a hazai és a nemzetközi migrációs szervezetekkel történő együttműködésben, a nemzetközi szakmai párbeszédben. Ez a fajta rendőri szakmai karrier kiegészülhet külföldi diplomáciai kiküldetéssel is, mivel az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság a világ számos országában működtet úgynevezett szakkonzuli hálózatot.
A bevándorlási szakirányt mindazon fiataloknak ajánlom, akik a hagyományos rendőri feladatok mellett érdeklődnek más nemzetek, kontinensek kultúrája iránt és a gyakorlatban szeretnék kamatoztatni idegennyelvi tudásukat. Emellett tevékenyen szeretnének közreműködni abban, hogy az emberi vándorlás, mint korunk egy aktuális társadalmi jelenségének a kezelése a hatályos jogszabályoknak megfelelő keretekben történjen – hangsúlyozta honlapunknak Hautzinger Zoltán ezredes, oktatási dékánhelyettes, szakirányfelelős.
Szöveg: Szöőr Ádám
Fotó: Szilágyi Dénes